Feladat: 2009. évi Nemzetközi Fizika Diákolimpia 2. feladata Korcsoport: 18- Nehézségi fok: nehéz
Füzet: 2009/november, 495 - 498. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Nemzetközi Fizika Diákolimpia, Doppler-hatás (Doppler-effektus), Gerjesztés sugárzással (abszorpció), Indukált emisszió (lézerhatás)
Hivatkozás(ok):Feladatok: 2009/október: 2009. évi Nemzetközi Fizika Diákolimpia 2. feladata

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Ennek a feladatnak a megoldásában kulcsszerepet játszik a relativisztikus, longitudinális Doppler-effektus. Ha az ω körfrekvenciájú fényt kibocsátó fényforrás a megfigyelőhöz képest v relatív sebességgel mozog, akkor a megfigyelő által észlelt ω' körfrekvencia

ω'=ω1±vc1vcω(1±vc),(8)
ahol c a fénysebesség, és a második, közelítő egyenlőség akkor igaz, ha vc1. A felső előjelezés akkor érvényes, ha a fényforrás és a megfigyelő közelednek egymáshoz, az alsó pedig akkor, ha távolodnak. (A közelítés az ε1 esetén érvényes (1+ε)a1+aε formula többszöri alkalmazásával kapható meg.)
Jelölje ωL a lézer laboratóriumban mért körfrekvenciáját, legyen ω0 az atom két állapota közti energiakülönbség. Ekkor a -x tengely irányába haladó foton energiája ωL, impulzusa -ωLc=-q, ahol q a hullámszám.
A feladatmegoldás során végig feltételezzük, hogy vc1, valamint
qmv=ωLmvc1,
és ezen kis mennyiségekben első rendig számolunk.
 
I. rész: A lézeres hűtés alapjai
1. Elnyelés (abszorpció)
A (8) egyenlet alapján a fényforráshoz v sebességgel közeledő atom által észlelt frekvencia ωL(1+vc), tehát a rezonanciafeltétel ω0=ωL(1+vc). A foton elnyelése után az atom impulzusa a foton impulzusával csökken, így pa=mv-ωLc. Az atom teljes energiája a mozgási energiájának és a gerjesztési energiának az összege, azaz
εa=pa22m+ω0mv22+ωL.

 
2. Egy foton spontán kibocsátása (emissziója) a -x irányban
A v'=v-ωLvc sebességgel mozgó atom saját rendszerében ω0 frekvenciájú fotont bocsát ki, ami azt jelenti, hogy a labor rendszeréből a foton frekvenciája
ω0(1-v'c)=ω0(1-vc+ωLmvcvc)ω0(1-vc)ωL.(9)
Innen a foton energiája és impulzusa egyszerűen kiszámolható:
pf--ωLc,εf-ωL.(10a)
A foton kibocsátása után az atom impulzusa ezzel az értékkel nő, így
pa-mv,εa-=(pa-)22mmv22.(10b)
Végeredményben az abszorpciós-emissziós folyamat után a két részecske állapota olyan, mintha a foton nem is lépett volna kölcsönhatásba az atommal.
 
3. Egy foton spontán kibocsátása (emissziója) a +x irányban
Ha az atom +x irányban bocsátja ki a fotont, akkor labor rendszerében nagyobbnak észleljük a foton frekvenciáját. Az előző (9) levezetéshez hasonlóan kell számolnunk, azonban v' előjele módosul:
ω0(1+v'c)ω0(1+vc)ωL(1+2vc).
Ezután már könnyen megkapjuk a foton, illetve az atom energiáját és impulzusát:
pf+ωLc(1+2vc),εf+ωL(1+2vc),(11a)pa+mv-2ωLc,εa+mv22(1-4ωLmvc).(11b)

 
4. Átlagos kibocsátás (emisszió) az elnyelés (abszorpció) után
Minthogy a spontán emisszió egyforma valószínűséggel mehet végbe +x és -x irányban, a keresett átlagértékek a (10) és (11) mennyiségek számtani közepeiként kaphatók meg:
p¯fωLvc20,ε¯fωL(1+vc),(12a)p¯amv-ωLc,ε¯amv22(1-2ωLmvc).(12b)

 
5. Energia- és impulzusátadás
A -x irányban haladó foton által az atomnak átlagosan átadott impulzus és energia a kölcsönhatás utáni (12) átlagértékek és a kezdeti értékek különbségeként kapható meg:
Δp-=p¯a-mv-ωLc,Δε-=ε¯a-mv22-ωLvc.(13)

 
6. Energia- és impulzusátadás egy +x irányú lézersugárral
Ha a foton nem szemből, hanem az atommal azonos irányból érkezik, teljesen hasonló módon ellentétes előjelű eredményeket kapunk az átlagos energia- és impulzusátadásra:
Δp+ω'Lc,Δε+ω'Lvc.(14)

 
II. rész: Disszipáció és az optikai szirup alapjai
A feladat közlése szerint a laboratóriumban nyugalomban levő atomok
Pg(ωL)=NgN=ΩR2(ω0-ωL)2+Γ24+2ΩR2.(15)
valószínűséggel találhatók gerjesztett állapotban az ωL frekvenciájú fotonokkal való kölcsönhatás eredményeként. A képletben ΩR az úgynevezett Rabi-frekvencia, melynek négyzete a lézer intenzitásával arányos, Γ pedig az adott átmenet élettartamának reciproka. Látható, hogy ez a valószínűség ωL=ω0 esetén maximális, nem haladja meg az 12 értéket, és |ωL-ω0|Γ,ΩR esetén gyorsan csökken.
 
7. A lézer által az atomnyalábra kifejtett erő
A (15) képlet nyugalomban levő atomokra vonatkozik, tehát csak úgy használhatjuk, ha áttérünk az atomokkal együtt v sebességgel mozgó vonatkoztatási rendszerbe. Ekkor azonban Doppler-eltolódás miatt a -x irányban haladó fotonok frekvenciáját ω-=ωL(1+vc)-nek, míg a +x irányban haladókét ω+=ωL(1-vc)-nek észleljük. Mindkét fotonnyaláb egymástól függetlenül gerjeszti az atomok Ng=NPg részét, így időegységenként ΓNg elnyelési‐kibocsátási folyamat megy végbe a balra, illetve jobbra haladó fotonokkal. Felhasználva a (13) és (14) eredményeket, a keresett erő:
F=ΓN(Pg(ω-)Δp-+Pg(ω+)Δp+)==ΩR2NΓωLc(ω0-ωL(1-vc))2+Γ24+2ΩR2-ΩR2NΓωLc(ω0-ωL(1+vc))2+Γ24+2ΩR2.

 
8. Kissebességű határeset
Az erőre kapott formula
F=AB+C-AB-CAB(1-CB-(1+CB))=-2ACB2
alakú, ahol CB. A számolást elvégezve azt kapjuk, hogy
F-4ΩR2NΓ(ωLc)2((ω0-ωL)2+Γ24+2ΩR2)2(ω0-ωL)v.(16)
Látható, hogy az erő pozitív (gyorsító), ha ωL>ω0, zérus, ha ωL=ω0, és negatív (lassító), ha ωL<ω0. Természetesen a jelenség független az x tengely irányításától, tehát ha a lézer frekvenciáját kicsit az átmenet ,,alá hangoljuk'', akkor mindig az atom mozgásával ellentétes irányú a fotonok által kifejtett erő.
 
9. Optikai szirup
Ha az atomokra sebességükkel arányos fékezőerő hat, akkor mozgásegyenletük mv˙=-βv, ahol a β>0 konstans a (16) egyenletből kiolvasható. Figyelembevéve a v(0)=v0 kezdeti feltételt, az atomok sebessége a
v(τ)=v0e-βmτ
függvény szerint csökken. Az ekvipartíció-tétel értelmében Tv2, tehát a hőmérséklet T(τ)=T0e-2βmτ időfüggést mutat.