A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Péter azt szeretné elérni, hogy legyen két egyező sor, vagy oszlop, vagy pedig legyen olyan sor, vagy oszlop, amelyikben mindegyik szám . Ha Péter kezd, kövesse a következő stratégiát. Jelölje a négyzeteket -vel az 1. ábra szerint, és alkosson párokat a , , , négyzetekből.
1. ábra Először írjon -ba tetszőleges számot, aztán akárhová ír Pál, annak a négyzetnek a párjába írja ugyanazt a számot, amit Pál. Ezzel eléri, hogy a , oszlopok egyezőek, tehát nyer. Ha Pál kezd, feltehetjük, hogy először az négyzetbe ír. Ha ugyanis nem ezt tenné, cseréljük fel az 1. sorral és az 1. oszloppal azt a sort, illetve azt az oszlopot, ahova Pál írt, és ezután kövessük a következő eljárást. Ha Pál -t írt -ba, írjon Péter egy még üres sor és még üres oszlop közös négyzetébe -t. Erről az előbbiekhez hasonlóan feltehetjük, hagy -be írta. Így Pál máris vesztésre áll, ugyanis Péter legközelebb ismét -t írhat vagy -be vagy -be ügy, hogy ennek a -nak a sorában is, oszlopában is két és egy üres négyzet legyen, és e két nyerési lehetőség közül Péter csak az egyiket tudja megakadályozni (2. ábra).
2. ábra Ha Pál az -ba -es beírásával kezd, Péter ekkor is -be írjon -t. Pál következő lehetőségei közül elég azokat tekintenünk, ha az ábra jobbra lejtő átlójától jobbra levő , , négyzetbe ír valamit, vagy -be, hiszen és után ez az átló még szimmetriatengely. Bármelyikbe ír, csak -est írhat, hiszen -be vagy -be írva -t, Péter azonnal nyer, ha pedig -be vagy -be ír -t, Péter az -be írt -val ismét kettős nyerési lehetőséget szerezhet és a harmadik beírásával már nyer, De Pál a második -es beírásával is csak késleltetheti Péter nyerését; ha -be írja, akkor Péter -val válaszol, a többi három esetben -val. Pál mindenképpen az azonnali vesztés ( db egy vonalon) megakadályozására kényszerül -be, illetve, -be írt -essel. Válaszoljon Péter rendre az -ben, -ben, -ben, -ben -val, így Pál mindegyik esetben csak egy az előbbihez hasonló kényszerlépést tehet, végül Péter a második oszlopot valamelyik szomszédjával egyezővé téve nyer. (A 3. ábrán az indexek a beírás időbeli sorrendjét jelzik, Pál indexei páratlanok; a középső rész egybefoglalja Pál -re és -re írt -esének folytatását. ‐ Egyébként ha Pál az -re írja második -esét, az ábra átlós szimmetriatengelyei alapján , , és egyenértéki mezők.)
3. ábra Ezzel beláttuk a feladat állításának helyességét. |