Feladat: F.2749 Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Benkő Dávid ,  Botrágyi T. ,  Eiben P. ,  Endrey B. ,  Gőry Cs. ,  Harcos G. ,  Kocsor A. ,  Lois L. ,  Máté Nóra ,  Peták A. ,  Podoski Károly. ,  Sági Z. ,  Sustik M. ,  Szekeres B. ,  Tóth P. 
Füzet: 1989/december, 453 - 454. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Alakzatba írt kör, Geometriai egyenlőtlenségek, Terület, felszín, Érintősokszögek, Szabályos sokszögek geometriája, Alakzatok köré írt kör, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1989/május: F.2749

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Húzzuk meg a körnek a csúcsokhoz tartozó érintőit. Ezek az érintők az r sugarú kör köré írt szabályos n-szög oldalegyenesei. Állítsunk merőlegeseket P-ből ezekre az oldalegyenesekre, és legyenek a talppontok B1, B2, ..., Bn.

 
 

Fejezzük ki az érintősokszög területét kétféleképpen, éspedig úgy, hogy a sokszöget P csúcsú, illetve O csúcsú háromszögekre bontjuk ‐ ahol O a kör középpontja ‐ és mindegyik háromszög alapja a körülírt sokszög egy-egy oldala. Jelöljük a körülírt sokszög oldalát a-val, ekkor a kétszeres területe:
aPB1+aPB2+...+aPBn=nar,ígyPB1+PB2+...+PBn=nr.(1)


A PAiBi (i=1,2,...,n) esetleg elfajuló derékszögű háromszögben
PAiPBi,tehát(2)
PA1+PA2+...+PAnPB1+PB2+...+PBn,(3)
ezért (1) alapján
PA1+PA2+...+PAnnr,(4)
amint ezt bizonyítani kellett.
Világos, hogy (3)-ban és (4)-ben csak akkor lehet egyenlőség, ha (2)-ben az i=1, 2, ..., n esetek mindegyikére egyenlőség érvényes ; ez pedig nyilván csak akkor következik be, ha P egybeesik a kör középpontjával.
 

Megjegyzés. Ha n páros, a feladat állítása egyszerűbben is belátható. Nyilvánvaló ugyanis, hogy ha Ai és Ak átellenes csúcsok, akkor
PAi+PAk2r.
Az összes különböző ilyen egyenlőtlenséget összegezve kapjuk a bizonyítandó állítást.
 

Benkő Dávid (Bp., Móricz Zs. Gimn., IV. o. t.) dolgozata alapján