Feladat: F.2337 Korcsoport: 18- Nehézségi fok: nehéz
Megoldó(k):  Nyikes Péter 
Füzet: 1982/április, 156 - 157. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Csonkagúlák, Terület, felszín, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1981/november: F.2337

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

a) Vizsgáljuk először azt az esetet, amikor A2<A1. Tegyük fel, hogy a háromoldalú csonka gúla elmetszhető az alaplapjával párhuzamos síkkal a kívánt módon. Jelöljük a síkmetszet területét A-val. Tekintsük a részekbe (ugyancsak háromoldalú csonka gúlákba) beírt gömböket. A nagyobb gömb sugarát jelöljük R1-gyel, a kisebbét R2-vel. Bármely két gömb hasonló, sőt hasonló helyzetű is, bármely pontot véve a hasonlóság centrumának. Esetünkben a gömbök külső hasonlósági pontja annak a gúlának a főcsúcsa (H), amelyből az eredeti csonka gúla származtatható. Ez a pont ugyanis rajta van a gömbök három különböző közös külső érintősíkján.
Az a H középpontú nyújtás, melynél az R2 sugarú gömb képe az R1 sugarú gömb, az A2 területű lapot az A területűbe, az A területűt pedig az A1 területűbe viszi át, hiszen e lapok síkjai egymással párhuzamos érintősikok. Ebből következik, hogy a csonka gúla két része hasonló egymáshoz; a hasonlóság lineáris aránya egyenlő a beléjük írt gömbök sugarainak arányával. Ennek alapján

AA2=A1A=(R1R2)2,
ahonnan
A=A1A2.

Jelöljük az R1, ill. R2 sugarú gömb köré írt csonka gúla palástjának területét P1-gyel, ill. P2-vel. A feladatban szereplő P ezek összegével egyenlő. Annak érdekében, hogy P-t A1, A2-vel kapcsolatba hozzuk, térfogatra vonatkozó összefüggéseket használunk fel. A csonka gúla ismert térfogat képlete:
V=m3(T+Tt+t).

Másfelől minden olyan konvex poliéder, amelybe gömb írható, felbontható olyan gúlákra, amelyek közös magassága a beírt gömb sugara, azok az alaplapok pedig, amelyekhez ez a magasság tartozik, együttesen a test határoló lapjait adják. Az ilyen test térfogata ezért egyenlő a test felszíne és a beírt gömb sugara szorzatának a harmadrészével. Írjuk fel pl. az R1 sugarú gömb köréírt csonka gúla térfogatát mindkét módon. Nyilvánvaló, hogy a magasság a gömb átmérője.
2R13(A1+A1A+A)=R13(A1+A+P1).
Az egyenletből
P1=A1+2A1A+A=(A1+A)2,
és hasonlóan
P2=(A+A2)2.

Felhasználva az A=A1A2 összefüggést,
P1=A1(A14+A24)2
adódik. Hasonló módon kapjuk, hogy
P2=A2(A14+A24)2.P=P1+P2=(A1+A2)(A14+A24)2.


amit bizonyítanunk kellett.
b) Az A1=A2 esetben háromoldalú hasábbal van dolgunk. Ekkor A is egyenlő a közös értékkel. A bizonyítandó állítás a
P=8A
összefüggésre egyszerűsödik. Ha a részekbe gömb írható, a metsző sík a hasábot félmagasságban vágja ketté, és a magasság fele egyenlő az átmérővel. A gömbök sugara legyen R. Az egyik részre felírva a térfogattal egyenlő kifejezéseket
2RA=R3(2A+P2),
ahonnan
P=8A.
 (L. L.)
 

Nyikes Péter (Miskolc, Földes F. Gimn., III. o. t.)
 

Megjegyzés. A megoldás során sehol sem használtuk ki, hogy a feladatban szereplő csonka gúla háromoldalú.