A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. 2. feladat. Lézeres Doppler-hűtés és optikai szirupok
Ennek a feladatnak az a célja, hogy egyszerű elméleti megfontolással megértsed a ,,lézeres hűtés'' és az ,,optikai szirup'' jelenségeket. Ez azt jelenti, hogy semleges atomok (általában alkáli fémek) nyalábját egymással szemben haladó, azonos frekvenciájú lézersugarakkal hűtjük. Ezért kapott 1997-ben fizikai Nobel-díjat S. Chu, P. Phillips és C. Cohen-Tannoudji. A hátsó belső borító jobb felső képe nátrium atomokat ábrázol (a fényes pont középen), melyek három, egymásra merőleges lézersugár-pár kereszteződésében vannak csapdázva. A csapda területét szokás ,,optikai szirup''-nak (,,optical molasses'') nevezni, mivel a disszipatív optikai erő a szirupon áthaladó testekre ható viszkózus erőre emlékeztet. Ebben a feladatban egy foton és egy atom egyszerű kölcsönhatását és a disszipációs mechanizmust fogod vizsgálni egy dimenzióban.
I. rész: A lézeres hűtés alapjai Tekints egy tömegű atomot, amely a irányban, sebességgel mozog. Az egyszerűség kedvéért vizsgáld a problémát egy dimenzióban, azaz ne foglalkozz az és irányokkal (4. ábra). Az atomnak két belső energiaszintje van. Az alapállapot energiáját nullának tekintjük, a gerjesztett állapot energiája pedig , ahol . Az atom kezdetben alapállapotban van. Egy lézersugár, melynek a laboratórium koordináta-rendszerében mért körfrekvenciája , a irányban halad, és ütközik egy atommal. Kvantummechanikai szempontból a lézersugár nagyszámú egyforma fotonból áll, melyek energiája és impulzusa . A fotont elnyelheti egy atom, amely azt később spontán kibocsátja; ez a kibocsátás (emisszió) azonos valószínűséggel történhet a és a irányban. Mivel az atom nemrelativisztukus sebességgel mozog, (ahol a fénysebesség). Vedd figyelembe azt is, hogy , azaz az atom impulzusa sokkal nagyobb egy foton impulzusánál. A válaszaidban mindkét mennyiségnek csak az elsőrendű (lineáris) tagjait vedd figyelembe.
4. ábra. Egy tömegű, sebességű, a irányban haladó atom, amely egy energiájú és impulzusú fotonnal ütközik. Az atomnak két belső állapota van energiakülönbséggel Feltételezd, hogy a lézer körfrekvenciája úgy van hangolva, hogy a mozgó atom rendszeréből nézve rezonanciában van az atom belső átmenetével. Válaszolj a következő kérdésekre:
1. Elnyelés (abszorpció) 1.a. Add meg a foton elnyelésének (abszorpciójának) rezonanciafeltételét! 1.b. Add meg az atom impulzusát az elnyelés után, a laboratórium rendszeréből nézve! 1.c. Add meg az atom teljes energiáját az elnyelés után, a laboratórium rendszeréből nézve!
2. Egy foton spontán kibocsátása (emissziója) a irányban Az ütköző foton elnyelődése (abszorbciója) után valamennyi idővel az atom egy fotont bocsáthat ki (emittálhat) a irányban. 2.a. Add meg a kibocsátott foton energiáját a irányú emissziós folyamat után, a laboratórium rendszeréből nézve! 2.b. Add meg a kibocsátott foton impulzusát a irányú emissziós folyamat után, a laboratórium rendszeréből nézve! 2.c. Add meg az atom impulzusát a irányú emissziós folyamat után, a laboratórium rendszeréből nézve! 2.d. Add meg az atom teljes energiáját a irányú emissziós folyamat után, a laboratórium rendszeréből nézve!
3. Egy foton spontán kibocsátása (emissziója) a irányban Az ütköző foton elnyelődése (abszorbciója) után valamennyi idővel az atom egy fotont bocsáthat ki (emittálhat) a irányban. 3.a. Add meg a kibocsátott foton energiáját a irányú emissziós folyamat után, a laboratórium rendszeréből nézve! 3.b. Add meg a kibocsátott foton impulzusát a irányú emissziós folyamat után, a laboratórium rendszeréből nézve! 3.c. Add meg az atom impulzusát a irányú emissziós folyamat után, a laboratórium rendszeréből nézve! 3.d. Add meg az atom teljes energiáját a irányú emissziós folyamat után, a laboratórium rendszeréből nézve!
4. Átlagos kibocsátás (emisszió) az elnyelés (abszorpció) után A foton spontán kibocsátása egyforma valószínűséggel történhet a vagy a irányban. Ezt figyelembe véve válaszolj a következő kérdésekre: 4.a. Add meg a kibocsátott foton átlagos energiáját az emissziós folyamat után! 4.b. Add meg a kibocsátott foton átlagos impulzusát az emissziós folyamat után! 4.c. Add meg az atom átlagos teljes energiáját az emissziós folyamat után! 4.d. Add meg az atom átlagos impulzusát az emissziós folyamat után!
5. Energia- és impulzusátadás Tekints egy teljes egyfotonos elnyelési-kibocsátási (abszorpciós-emissziós) folyamatot, ahogy azt az eddigiekben tárgyaltuk. A lézersugár és az atom között egy eredő átlagos impulzus- és energiaátadás figyelhető meg. 5.a. Add meg az atom átlagos energiaváltozását egy teljes egyfotonos elnyelési-kibocsátási folyamat után! 5.b. Add meg az atom átlagos impulzusváltozását egy teljes egyfotonos elnyelési-kibocsátási folyamat után!
6. Energia- és impulzusátadás egy irányú lézersugárral Tekints most egy olyan lézersugarat, amelynek a körfrekvenciája és a irányban halad, miközben az atom szintén a irányban halad sebességgel. Azt feltételezve, hogy az atom belső átmenete és a lézersugár között az atom rendszeréből nézve teljesül a rezonanciafeltétel, válaszolja következő kérdésekre: 6.a. Add meg az atom átlagos energiaváltozását egy teljes egyfotonos elnyelési-kibocsátási folyamat után! 6.b. Add meg az atom átlagos impulzusváltozását egy teljes egyfotonos elnyelési-kibocsátási folyamat után!
II. rész: Disszipáció és az optikai szirup alapjai A természetben a kvantumfolyamatokat elkerülhetetlenül bizonytalanság kíséri. Így az a tény, hogy az atom az elnyelés után véges idővel bocsát ki egy fotont, azzal a következménnyel jár, hogy a rezonanciafeltétel nem teljesül egzaktul, úgy ahogy azt eddig tárgyaltuk. Azaz a lézersugár és körfrekvenciája bármilyen értéket felvehet, és az elnyelés (abszorpció) mégis bekövetkezhet. Az elnyelés különböző (kvantum)valószínűséggel történik, és ‐ mint ahogy azt sejteni lehet ‐ a legnagyobb valószínűséggel éppen a rezonanciafeltétel egzakt teljesülésekor. Egy foton elnyelése és kibocsátása között átlagosan eltelő időt a gerjesztett állapot élettartamának nevezzük, és így jelöljük: . Tekintsünk egy atomból álló, a laboratórium koordinátarendszeréhez viszonyítva nyugalomban lévő atomhalmazt, és egy rá eső körfrekvenciájú lézersugarat. Az atomok folyamatosan fotonokat nyelnek el és bocsátanak ki, úgy, hogy átlagosan atom van gerjesztett állapotban (és így atom alapállapotban). Kvantummechanikai számítás eredményeként adódik, hogy: | | ahol az atomi átmenet rezonancia-körfrekvenciája, és az úgynevezett Rabi-frekvencia; arányos a lézersugár intenzitásával. Láthatod, hogy ez az érték ‐ ahogy már említettük ‐ akkor is különbözik nullától, ha nem egyezik meg a lézersugár körfrekvenciájával. Az előbbi eredményt úgy is kifejezhetjük, hogy időegységenként bekövetkező elnyelési-kibocsátási (abszorpciós-emissziós) folyamatok száma . Tekintsd az 5. ábrán látható fizikai elrendezést, ahol két szemben haladó lézersugár egymással azonos, de amúgy tetszőleges körfrekvenciával ütközik az atomból álló, irányban sebességgel mozgó gáznak.
5. ábra. Két szemben haladó lézersugár egymással azonos, de amúgy tetszőleges körfrekvenciával ütközik az atomból álló, irányban sebességgel mozgó gáznak
7. A lézer által az atomnyalábra kifejtett erő 7.a. Az eddigi információk alapján határozd meg azt az erőt, amit a lézersugár kifejt az atomnyalábra! Használd ki, hogy . 8. Kissebességű határeset. Most tételezd fel, hogy az atomok sebessége elég kicsi ahhoz, hogy az erő a sebesség első rendű tagjával közelíthető. 8.a. Határozd meg a 7.a. feladatban meghatározott erő kifejezését ebben a közelítésben! Felhasználva ezt az eredményt megkeresheted annak a feltételét, hogy a lézersugár az atomnyalábot gyorsítja, lassítja, illetve nem hat rá. 8.b. Add meg annak a feltételét, hogy az erő pozitív (gyorsítja az atomokat)! 8.c. Add meg annak a feltételét, hogy az erő nulla! 8.d. Add meg annak a feltételét, hogy az erő negatív (lassítja az atomokat)! 8.e. Most tedd fel, hogy az atomok sebességgel mozognak (a irányban). Add meg annak a feltételét, hogy az erő lassítsa az atomokat! 9. Optikai szirup. Negatív erő esetében egy disszipatív súrlódó erőt kapunk. Tedd fel, hogy kezdetben, amikor , a gáz atomjai sebességgel mozognak. 9.a. Kissebességes közelítésben határozd meg az atomok sebességét azután, hogy a lézersugarak ideje be vannak kapcsolva. 9.b. Most tételezd fel, hogy a gáz atomjai kezdetben hőmérsékleten termikus egyensúlyban vannak. Határozd meg a hőmérsékletet azután, hogy a lézersugarak ideje be vannak kapcsolva. (A modell azonban nem teszi lehetővé tetszőlegesen kicsi hőmérséklet elérését.) |
|