Feladat: 717. fizika gyakorlat Korcsoport: 14-15 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Schneider Dávid 
Füzet: 2021/január, 44 - 45. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Gyakorlat, Egyenletes mozgás (Egyenes vonalú mozgások), Visszhang
Hivatkozás(ok):Feladatok: 2020/október: 717. fizika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Rajzoljuk le a denevér repülési útvonalát és a barlang falát (1. ábra). Az ultrahang a D1 pontból indul ki, és a falról visszaverődve a D2 pontban érkezik vissza a denevérhez. Az ábrán látható d=D1D2=5,4 m az a távolság, amit a denevér a megadott idő alatt a megadott sebességgel megtesz.
A hang a denevértől kiindulva különböző irányokban terjed, és a barlang faláról különböző irányokban verődik vissza. A denevér azt a hangot hallja meg legelőször, amelyik a legrövidebb idő alatt, tehát a legrövidebb utat megtéve jut vissza hozzá.

 

1. ábra
 

 

2. ábra
 


Tükrözzük a D2 pontot a barlang falának síkjára (2. ábra). A különböző irányban haladó hanghullámok teljes útjának hossza megegyezik a D1-et D2'-vel összekötő, a fal (a tükör) síkjánál esetleg megtörő szakaszok együttes hosszával. Ezek közül a D1D2' egyenes szakasz a legrövidebb, és ennek hossza az a távolság, amennyit az ultrahang a megadott t idő alatt megtesz:
s=vhangt=333ms0,120s=39,96m.

A D1D2D2' derékszögű háromszögre felírt Pitagorasz-tétel alapján
2x=s2-d239,6m,
a denevér és a barlang falának távolsága tehát x19,8m.
 
 Schneider Dávid (Zalaegerszeg, Zrínyi M. Gimn., 10. évf.)
 
Megjegyzések. 1. Ugyanezt az eredményt úgy is megkaphatjuk, ha feltételezzük, hogy az ultrahang a síktükörhöz érkező fényhez hasonlóan verődik vissza, vagyis a beesési szög megegyezik a visszaverődés szögével. Ez akkor igaz, ha a barlang fala elegendően ,,sima", a sík felülettől legfeljebb az ultrahang hullámhosszának megfelelő mértékben tér csak el.
2. Sok versenyző indokolatlan pontossággal (pl. x = 19,813 344 m-nek) adta meg a denevér útvonalának és a barlang falának távolságát. Ennek nem sok értelme van, hiszen a denevér fülének mérete és a barlang falának göcsörtössége sok-sok nagyságrenddel felülmúlja a megadott szám utolsó számjegyeinek megfelelő távolságokat. A fizikai mennyiségek kiszámított értékét annyi számjegy pontossággal szabad csak megadni, amennyit komolyan vehetünk. Ez a pontosság nem haladhatja meg a feladat szövegében megadott bemenő adatok pontosságát. (A szerk.)