Feladat: B.4353 Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Bősze Zsuzsanna 
Füzet: 2012/március, 146 - 147. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Feladat, Számjegyekkel kapcsolatos feladatok, Tizes alapú számrendszer, Oszthatóság
Hivatkozás(ok):Feladatok: 2011/április: B.4353

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

 
Megoldás. A tízes számrendszerben felírt egész számok 11-es oszthatósága a számok számjegyeitől függ. Egy szám akkor osztható 11-gyel, ha jegyeit váltakozó előjellel összeadva a kapott összeg is osztható 11-gyel. A szám 11-es maradékát pedig úgy kapjuk meg, hogy a szám jegyeit az egyes helyiértéktől indulva váltakozó előjellel rendre összeadjuk, majd ennek az összegnek vesszük a 11-es maradékát.
Ezek alapján két esetet különböztetünk meg.
(i) Ha az A-nak páratlan sok jegye van, akkor a B szám felírása, azaz A jegyeinek fordított sorrendben történő felírása nem változtatja meg a 11-es maradékot, mivel azok a jegyek, amelyek ,,páratlanadik'' helyen voltak, továbbra is ott lesznek. A középső számjegy marad a helyén, a többi pedig erre szimmetrikusan fog elmozdulni, a váltakozó előjelű összeadáskor a számjegyeknek megmarad az előjelük. Az A és a B 11-es maradéka ugyanannyi lesz, tehát ebben az esetben A-B osztható 11-gyel.
(ii) Ha az A-nak páros sok jegye van, akkor a jegyek fordított sorrendben történő felírása megváltoztatja minden számjegy előjelét, a páratlanadik helyen álló számjegyek páros helyre kerülnek és fordítva. Ennek az lesz a következménye, hogy A+B lesz osztható 11-gyel.
Természetesen, ha A osztható 11-gyel, akkor B is, így A+B és A-B is osztható 11-gyel.