A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Megoldás. Először megmutatjuk, hogy a háromszög magasságpontja. Mivel merőleges a síkra, merőleges annak minden egyenesére, így -re is. Mivel a tetraéder vele szemközti élére is merőleges, azért az síkra is merőleges, merőleges az abban lévő egyenesre is, vagyis magasságvonal a háromszögben (1. ábra). A tetraéder másik két szemközti élpárjának merőlegességét felhasználva ugyanígy látható be, hogy és is magasságvonalak a háromszögben, tehát a háromszög magasságpontja. Mivel hegyesszögű, azt is tudjuk, hogy a háromszög belső pontja.
1. ábra
Legyen a magasságvonal és a szakasz metszéspontja. Mivel az szakasz is benne van az síkban, erre is merőleges a egyenes, tehát megegyezik az háromszög csúcshoz tartozó magasságvonalával. Ugyanígy láthatjuk be, hogy ha , illetve a háromszög -ből, illetve -ből induló magasságvonalainak talppontjai, akkor és . Pont és egyenes között a legrövidebb távolság a pontból az egyenesre bocsátott merőleges szakasz hossza, a , és pontok pedig a megfelelő háromszögoldalak belső pontjai, ezért az -t -vel összekötő töröttvonalak közül az lapon áthaladó legrövidebbnek a hossza , az , illetve lapokon áthaladó legrövidebbnek a hossza pedig , illetve . E három töröttvonal közül kell tehát a legrövidebbet kiválasztanunk. Az , és olyan derékszögű háromszögek, amelyeknek egyik befogója, , közös. Ezért közülük annak a kerülete a legkisebb, amelyiknek a másik befogója a legrövidebb. A legrövidebb befogó nyilván abban a háromszögben van, amelyikben a , és közül a legkisebb található. Ezek a szögek éppen -ra egészítik ki a sík és az , , illetve síkok hajlásszögét. Vagyis a legrövidebb töröttvonal azon az oldallapon fut, amelyik a tetraéder lapjával a legnagyobb szöget zárja be. Tehát a legrövidebb töröttvonalat úgy kapjuk, hogy kiválasztjuk az , és lapok közül azt, amelyik a legnagyobb szöget zárja be a lappal (ha több ilyen lap van, akkor ezek egyikét), majd ennek a lapnak az -ból induló magasságának talppontját összekötjük -val is és -vel is.
Megjegyzés. A , és szakaszok közül a legkisebb kiválasztása tulajdonképpen azt jelenti, hogy a hegyesszögű háromszögben meg kell találnunk azt az oldalt, amelyikhez legközelebb van a háromszög magasságpontja. Ennek a feladatnak a megoldása azonnal adódik a következő észrevételből.
2.ábra Hegyesszögű háromszög magasságpontja a háromszög bármely két oldala közül a rövidebbhez van közelebb. Ennek belátása a 2. ábrán látható jelölések alapján egyszerű: Mivel ,
Tudjuk, hogy egy háromszögben nagyobb szöggel szemben nagyobb oldal van, ezért ha , akkor , azaz , tehát .
Visszatérve feladatunkra tehát a legrövidebb töröttvonalat úgy kapjuk, hogy kiválasztjuk a háromszög legrövidebb oldalát (ha több ilyen oldal van, akkor ezek egyikét), majd az ezen az oldalon lévő magasságtalppontot összekötjük -val is és -vel is. |