230 V-os, 50 Hz-es hálózatról működtetünk két egyforma fénycsövet, egy-egy ugyanolyan tekerccsel sorbakötve. Az egyik fénycsővel még egy kondenzátort is sorbakapcsoltunk. Ezzel elértük, hogy amikor az egyik fénycső árama maximális, akkor a másiké zérus, és fordítva (antistroboszkopikus megvilágítás). Mindkét ágban az effektív teljesítmény 8 W. Mekkora egy fénycső és a hozzákapcsolt tekercs együttes ohmos ellenállása üzem közben? Mekkora a kondenzátor kapacitása és a tekercsek induktivitása?
|
A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Megoldás. Az antistroboszkopikus megvilágítás akkor valósul meg, ha a két (párhuzamosan kapcsolt) fénycső árama között -os a fáziseltolódás. A hasznos (effektív) teljesítményt mindkét ágban (lásd az 1. ábrát) a képlet alapján számíthatjuk, ahol V a hálózati feszültség effektív értéke, a sorosan kapcsolt elemek impedanciája, pedig az impedancia ohmos része.
 1. ábra A két ágban (melyek csak egy kapacitív tagban különböznek) az ohmos ellenállás nyilván ugyanakkora. A két ág effektív teljesítménye csak úgy lehet egyforma nagy, hogy az impedanciájuk megegyezik. Ennek következtében az áramerősségek effektív értéke is ugyanakkora mindkét ágban, és a fázistényezők is megegyeznek (2. ábra): | |
2. ábra A fázistényezők egyenlősége és az antistroboszkopikus megvilágításból adódó feltétel csak úgy teljesülhet, ha Innen adódik, hogy mindkét fénycsövön effektív értékű áram folyik, az impedancia nagysága mindkét ágban az ohmos ellenállás pedig | |
A fázisszögek ismeretében számolhatjuk az induktív és kapacitív ellenállásokat: ahonnan a tekercs induktivitására adódik, illetve az feltételből melyből a kondenzátor kapacitására adódik.
|
|