A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Az összetett szalag legyen valamely C hőmérsékleten (pl. C-nál) egyenes, míg C-nál a külső szalag görbületi sugara , a belsőé , ahol a két szalagköze, középtől-középig mérve. Legyen az összetett szalag hossza és a szabad végének elmozdulása.
Ábránkban , , , ; így az derékszögű háromszögből és így Az összetett szalag görbületét az okozza, hogy a külső rézszalag jobban, a belső vas-szalag kevésbé hosszabbodik meg. Legyen a réz, a vasszalag hőtágulási együtthatója, a meggörbült szalaghoz, mint körívhez tartozó () középponti szög abszolut mérték száma, akkor a külső szalagra áll: a belső szalagra áll: (2)-ből és (3)-ból: Minthogy igen kicsiny az egységhez képest, (2)-ből: .
Ha ezt (4)-be helyettesítjük: és végül (1)-ből: A megadott numerikus értékekkel: ; | | Látnivaló, hogy az összetett fémszalag elég nagy mértékben reagál C hőmérséklet-változásra. A fémszalag szabad végének elmozdulása a szalag-hosszának négyzetével egyenes arányban, a két szalag közének vastagságával fordítva arányos. ‐ Ha a két szalag végig össze van forrasztva egymással, az elmélete jóval komplikáltabb s az eredményben ‐ miként a 303*) feladatban ‐ a rugalmassági modulusok is szerepelnek. A (6) eredmény csak megközelítően helyes, hiszen úgyszólván tisztán a geometriai viszonyokból vezettük le, mechanikai meggondolások, t. i. a fellépő rugalmas erők tekintetbevétele nélkül. A szalagok vastagsága , a betétlapé ; tehát középtől-középig . |