|
Feladat: |
B.3480 |
Korcsoport: 16-17 |
Nehézségi fok: átlagos |
Megoldó(k): |
Balogh János , Herczeg Attila , Horváth Márton , Kiss-Tóth Christián , Kocsis Albert Tihamér , Maga Péter , Pallos Péter , Pongrácz András , Rácz Béla András , Rácz Éva , Sparing Dániel , Tóth János |
Füzet: |
2002/április,
215 - 218. oldal |
PDF | MathML |
Témakör(ök): |
Inverzió, Tengelyes tükrözés, Középpontos és egyéb hasonlósági transzformációk, Kör (és részhalmaza), mint mértani hely, Feladat |
Hivatkozás(ok): | Feladatok: 2001/szeptember: B.3480 |
|
A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. I. megoldás. Az egyenes pontjait tekintve az és a zárt intervallumok egyesítésén kívüli pontokra , az egyenes további pontjaiból pedig az egyik szakasz ,a másik pedig -os szögben látszik, illetve ha egybeesik valamelyik megadott ponttal, akkor az egyik szög nem értelmezhető. Az egyenesen tehát az és zárt szakaszok kivételével minden pont megfelelő (1. ábra).
1. ábra Legyen most és tegyük föl, hogy . A keresett ponthalmaz szimmetrikus az egyenesre, így elegendő az által határolt egyik félsíkban vizsgálni a keresett pontokat. Vizsgáljuk először a ,,szimmetrikus'' esetet, amikor a két szakasz egyenlő, . Az az eltolás, ami az szakaszt a -be viszi, az , , pontokon átmenő kört ‐ ez most létrejön ‐ a , pontokon átmenő körbe viszi (2. ábra). Ha képe , akkor nyilván , ez utóbbi tehát a feltétel szerint egyenlő a szöggel. Mivel és ugyanabban a félsíkban vannak, azért a látókör mértani hely tulajdonsága miatt is rajta van a körön, a pont tehát a és körök ‐ egyik ‐ közös pontja.
2. ábra A kört viszont a tükörképeként is megkapjuk, ha a tükrözés tengelye az és szakaszok szimmetriatengelye. Mivel pedig körnek és tükörképének a közös pontjai ‐ ha vannak ‐ illeszkednek a tükrözés tengelyére, a pont rajta van a egyenesen. Az pedig nyilvánvaló, hogy ennek a tengelynek minden pontja hozzátartozik a keresett halmazhoz. A fenti gondolatmenet alkalmas kiterjesztésével az általános, esetben is megkapjuk a megoldást. Tekintsük azt a pozitív arányú középpontos hasonlóságot, ami az szakaszt a -be viszi. (Ha , akkor ilyen létezik, középpontja, , az egyenesen van, aránya ). Az , , pontokon átmenő kört ez a hasonlóság a , pontokon átmenő körbe viszi (3. ábra).
3. ábra Ha képe , akkor a speciális eset gondolatmenetét követve , hiszen a középpontos hasonlóság szögtartó, a feltétel szerint pedig . Így , a körön is rajta van, a két kör, és a pontban metszik egymást. Az pont választásából , azaz az szakaszt tehát a középpontos hasonlóságon kívül az pólusú, sugarú inverzió is a szakaszba viszi (4. ábra). Ez az inverzió a kört egy olyan körbe viszi, ami átmegy a és pontokon, továbbá az inverzió pólusa, hasonlósági centruma a körnek és a képének. Mindez egyértelműen határozza meg a kört, így a kört a fenti inverzió is a -be viszi. Ha pedig egy kör és az inverze metszik egymást, akkor a metszéspont rajta van az inverzió alapkörén. A pont így rajta van az középpontú sugarú körön.
4. ábra Megmutatjuk, hogy minden pontja hozzátartozik a keresett ponthalmazhoz. A elválasztja az és a szakaszokat, így az a két pont, ahol az egyenest metszi, a mértani helyhez tartozik. Ha olyan pont a körön, ami nincs rajta az egyenesen, akkor az , , pontokon átmenő kört mind az középpontú arányú hasonlóság, mind pedig a körre vonatkozó inverzió ugyanabba a körbe viszi (5. ábra). Mivel az inverzió során a képe önmaga, a ponton a kör is áthalad. Ha pedig a középpontos hasonlóság során a képe , akkor a , a kerületi szögek tétele szerint pedig a körben . A két egyenlőséget összevetve valóban.
5. ábra
II. megoldás. Húzzuk meg a szög belső szögfelezőjét és messe ez az egyenest a -től függő pontban. Nyilvánvaló, hogy pontosan akkor teljesül, ha felezi az szöget is (6. ábra). Ha , akkor merőleges az -re és így is teljesül, felezi -t és -t is, tehát , az ábra szimmetrikus a egyenesre, tehát rajta van a szimmetriatengelyen, amelynek nyilván minden pontja megfelelő.
6. ábra A továbbiakban tegyük fel, hogy , ami azt jelenti, hogy az , illetve a arányok értéke nem 1. Ez azt jelenti, hogy rajta van az és pontokhoz tartozó , illetve a és pontokhoz tartozó arányú Apollóniusz-féle körön. A szögfelező-tétel szerint mindkét kör áthalad az ponton is, így a körök középpontja rajta van felező merőlegesén, ami most nem párhuzamos -vel. Ismeretes, hogy a körök középpontja az egyenesen is rajta van, ez viszont azt jelenti, hogy a két Apollóniusz-kör középpontja egybeesik, a két kör tehát azonos (7. ábra).
7. ábra
8. ábra Jelölje a körök közös középpontját . Ismeretes, hogy ha a , pontokhoz tartozó arányú Apollóniusz-kör középpontja , sugara , akkor (8. ábra). A két kör középpontja és sugara most azonos, így A kapott egyenlőséget átrendezve , az tehát az a pont az egyenesen, ahonnan az szakaszt a -be nagyítható (vagy kicsinyíthető). Ennek a pontnak a helyzete pedig nem függ a ponttól, csak az és szakaszok helyzetétől, a két szakasz külső hasonlósági pontja. Az pont helyzete sem függ tehát -től és a két egybeeső Apollóniusz-kör sem. Ha tehát és , akkor rajta van az középpontú sugarú körön, ahol a két szakasz, és külső hasonlósági pontja. A megfordítás most már nyomban adódik az Apollóniusz-féle kör mértani hely tulajdonságából és a szögfelező-tételből. Ha egy tetszőleges pont a közös Apollóniusz-körön és ‐ ami nyilván föltehető ‐ akkor egyrészt és így felezi az szöget, másfelől ugyanígy és így felezi a szöget is. Ebből pedig valóban következik. |
|