Feladat: 3292. fizika feladat Korcsoport: 18- Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Marton Gábor ,  Mics Zoltan 
Füzet: 2001/május, 308 - 309. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Fénypolarizáció visszaverődésnél, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1999/november: 3292. fizika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Ismert jelenség, hogy két polárszűrő közé helyezett műanyagvonalzón jellegzetes, színes csíkrendszer figyelhető meg. Ennek az a magyarázata, hogy az egyik polárszűrő által létrehozott polarizált fény polarizációs síkja a vonalzó anyagában a gyártás során visszamaradt mechanikai feszültségek hatására kis mértékben elfordul, és emiatt a második polárszűrőn többé-kevésbé át tud jutni.
A leírt jelenség azért jöhet létre polárszűrők nélkül is, mert az égbolt szórt fénye részlegesen polarizált, továbbá a nyitott ablaküvegen visszaverődő fény is polarizálttá válik. A második polárszűrőt a vonalzó alsó felületén történő tükröződés pótolja.

 Márton Gábor (Gödöllő, Református Líceum, 10. o.t.)

 
Megjegyzés. A feladatmegoldók közül sokan arra gondoltak, hogy a vonalzó milliméter-osztásain (mint optikai rácson) végbemenő fényelhajlás, vagy pedig a vonalzó alsó és felső lapján tükröződő fény interferenciája hozza létre a színes csíkokat. Elvben mindkét folyamat végbemehetne, a valóságban azonban ezek ‐ a leírt körülmények között ‐ mégsem figyelhetők meg, mert a vonalzó vastagsága és az osztásainak távolsága (a fény hullámhosszához képest) túlságosan nagy. A műanyagvonalzóval ‐ akár egy asztali lámpánál ‐ létrehozható rács-interferencia, de csak akkor, ha a fény szinte súrlódó beeséssel éri a vonalzó osztásait.
 (G. P.)