A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Nevezzük az és szavakat ekvivalensnek, ha átalakíthatók egymásba egymásba a megadott lépésekkel, és jelöljük ezt -vel. Ezen kívül jelentse az és szavak egyszerű egymás után írását.
Lemma. Ha az szó mindhárom betűt tartalmazza, pedig tetszőleges szó, akkor . A lemmát a hossza szerinti indukcióval igazoljuk. Ha az üres szó, akkor . Ha egyetlen betűből áll, akkor ezt a feltétel szerint tartalmazza: alkalmas és szavakkal. Ekkor | |
Tegyük most fel, hogy a lemma igaz -nál rövidebb esetén (), és legyen hossza . Írjuk fel -t alakban, ahol és -nál rövidebb szavak. Az indukciós feltevést alkalmazva az és , illetve és szavakra , és | | Ezzel a lemmát igazoltuk. Ezután bebizonyítjuk a feladat állítását. Nyilván elég igazolni, hogy minden legalább 9 hosszúságú szó ekvivalens egy nála rövidebbel. Tekintsünk egy legalább kilencbetűs szót. Írjuk fel ezt alakban, ahol és a szó első, illetve utolsó 4 betűjéből áll. Ha vagy valamelyike csak kétféle betűt tartalmaz, akkor vagy van benne egymás után két egyforma betű, vagy pedig kétféle betűt tartalmaz váltakozva. A szó mindkét esetben triviálisan rövidíthető: az első esetben az ismétlődő betűk egyikét hagyhatjuk el, a másik esetben a négybetűs szó két fele ugyanaz, ezért az egyik fele elhagyható. Feltételezhetjük tehát, hogy és is mindhárom fajta betűből tartalmaz legalább egyet. Ebben az esetben a lemma alapján és , ezért Az szó tehát ekvivalens a nála rövidebb szóval.
Kiss Gergely (Fazekas M, Főv. Gyak. Gimn., 11. o.) dolgozata alapján |
Megjegyzés. Nem minden kilencbetűs szó rövidíthető triviálisan. Az -vel kezdődő kilencbetűs szavak között 18 olyan van, amiben nincs két egymás utáni megegyező részlet. A megoldók többsége ezekre az esetekre egy-egy egyedi megoldást adott.
|
|