Feladat: 2402. fizika feladat Korcsoport: 18- Nehézségi fok: átlagos
Füzet: 1990/február, 90 - 91. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Áramvezetőre ható erő, Egyéb folyadék- és gázáramlás, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1989/május: 2402. fizika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

a) A P és Q elektródák között 20 A áram folyik át. A higanyban kialakuló elemi áramok eredője egyetlen sugárirányú áramnak fogható fel. Erre mágneses mezőben erő hat. Ez a jobbkézszabály értelmében az érintő egyenesébe esik, irányát az áram iránya szabja meg. Nagysága, mivel az áram merőleges a mágneses mező (B) irányára:

F=IlB=20 A410-3m0,6Vsm2=0,048 N.

b) A fenti erő a csőben levő higany egészét gyorsítja. (A higany gyakorlatilag összenyomhatatlan, és benne a nyomás gyengítetlenül terjed.) Az egyes koncentrikus higanygyűrűk eltérő sebességre gyorsulnak fel, mert az azonos vastagságú gyűrűkre egyenlő erők hatnak, de a gyűrűkben lévő higany tömege eltérő. Így a higanyban belső súrlódás lép fel, valamint a higany és az üveg fala között is van súrlódási kölcsönhatás. E jelenségektől most eltekintünk, és a higanyt egyetlen, együttmozgó testnek tekintjük. Ezt azért szabad megtenni, mert a higanygyűrű vastagsága nagyon kicsi a sugarához képest, és a folyadékon belüli sebességkülönbségek nem nagyok. Állandó erő esetén az impulzustörvény alapján
mΔv=FΔt,
így
Δv=FmΔt=4,810-2 N4,8 kg60 s=0,6ms

 
 

1. ábra
 

Mivel a higany kezdetben nyugalomban volt, 0,6ms sebességre gyorsul fel. (Ez a sebesség mindenütt érintőirányú; a körmozgáshoz szükséges centripetális erőt az üvegcső biztosítja.)
c) A folyadékban érintő irányban mozgó szabad töltéshordozókra erő hat. Ez töltésszétválást eredményez. Az így létrejövő indukált elektromos mező olyan irányú, hogy leállítja a töltésszétválást. Egy adott sebesség mellett ez az egyensúly rendkívül gyorsan kialakul. Ezért az indukált tér erőssége elhanyagolható késéssel követi a sebesség növekedését. Így minden pillanatban fennáll, hogy a mágneses és elektromos erő nagysága egyenlő, de irányuk ellentétes:
qvB=qE=qUl,
így
U=lvB.

 
 

2. ábra
 

Látható, hogy U akkor maximális, amikor v a legnagyobb. v monoton növekszik az 1 perc alatt, így
Umax=lvmaxB=410-3m0,6Vsm2=1,4410-3V.
 

Több dolgozat alapján
 

Megjegyzés. Nyilvánvaló, hogy a 20 A-es áram létrehozásához feszültséget kell kapcsolnunk a P és Q lemezek közé. Mivel az indukált feszültség a rákapcsolt feszültséggel ellentétes irányú, IR+Uindukált nagyságú feszültséget kell a lemezekre kapcsolni minden pillanatban.