Feladat: 1970. fizika feladat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Csordás Zoltán Mihály 
Füzet: 1985/április, 185 - 186. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Tömegközéppont helye, Súlypont, Beírt kör középpontja, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1984/november: 1970. fizika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Az egyes rudak tömege ϱa, ϱb, ϱc, ahol ϱ az egységnyi hosszúságú rúd tömege. A rudakat helyettesíthetjük egy-egy, a felezőpontjukba helyezett ϱa, ϱb, ϱc nagyságú tömeggel. (L. az ábrát!)

 
 

A közöttük levő szakaszok hossza a középvonaltétel alapján a megfelelő párhuzamos oldal hosszának fele. Keressük meg ϱc és ϱb tömegközéppontját! Ez abban az S1 pontban lesz, amelyre
ϱcx=ϱby,
vagyis
xy=bc=b/2c/2.
Ez a pont a szögfelezőtétel megfordítása alapján rajta van a C'A'B' szög szögfelezőjén. Így az S1-ben levő ϱ(b+c) tömeg és az A'-ben levő ϱa tömeg tömegközéppontja, vagyis a három rúd tömegközéppontja is rajta van a C'A'B' szög felezőjén. Bármely másik két pontból is kiindulhattunk volna, ilyen módon azt kapjuk, hogy a súlypont rajta van mindhárom szögfelezőn, azaz az A'B'C' háromszögbe írható kör középpontjába esik.
Így a súlypont helyét Laci határozta meg helyesen, Feri megoldása csak szabályos háromszög esetén helyes.
 

Megjegyzések. 1. Több megoldónk írta helyesen, hogy Feri a háromszöglap súlypontját határozta meg.
2. Sokan a következőképp gondolkodtak: A háromszöglap súlypontját Feri helyesen határozta meg. Vágjunk ki ebből a háromszöglapból egy kisebb háromszöglapot úgy, hogy a vékony vasrudakból álló háromszöget kapjuk! A két háromszöglap súlypontjának ismeretében meghatározható a keret súlypontja. Ez a gondolatmenet eddig helyes. A megoldók akkor hibáztak, amikor azt állították, hogy a kivágott háromszöglap súlypontja megegyezik az eredeti háromszöglapéval, ezért a keret súlypontját Feri számolta helyesen. Könnyen látható, hogy az eredeti és a kivágott háromszöglap súlypontja általában nem esik egybe.