A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Könnyen belátható, hogy különböző tükörhelyzetek és különböző irányból érkező fénysugarak esetében az ábrákon vázolt három különböző eset lehetséges.
1. ábra Jelöljük -val az első tükrön a fénysugár beesési szögét! Nézzük az 1. ábrán látható esetet! Az ábra alapján könnyen kiszámolható, hogy az első tükörről visszaverődő fénysugár beesési szög alatt érkezik a második tükörre. A kérdéses szög az háromszögből határozható meg, . A 2. és 3. ábrán látható esetben a beeső és a kétszer visszavert fénysugarak nem találkoznak, ezért csak a haladási irányuk által bezárt szöget határozhatjuk meg. Az első esethez hasonlóan adódik, hogy a 2. ábrán látható esetben , a 3. ábrán látható esetben pedig .
2. ábra
3. ábra A beeső és a kétszer visszaverődött fénysugár haladási iránya tehát , illetve szöget zár be egymással, attól függően, hogy a tükrök hegyes, vagy tompa szöget zárnak be egymással. ( esetén .)
|
|