Feladat: 1640. fizika feladat Korcsoport: 18- Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Bagoly Zsolt ,  Horváth István ,  Horváth Viktor ,  Krausz Ferenc ,  Pöltl János Tamás ,  Szállási Zoltán ,  Tokaji Zsolt 
Füzet: 1980/december, 236 - 238. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Sík-párhuzamos (planparalel) lemez, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1980/március: 1640. fizika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. megoldás. A tükör élei mentén rajzoljunk a papírra két, egymásra merőleges félegyenest. Helyezzük el a tükröt úgy, hogy az egyik egyenes tükörképe (e) a másik (f) folytatásának látsszék (1. ábra). A papíron a ceruzával húzzunk vonalat a tükör elülső és hátsó lapja mellett (l és k a 2. ábrán).

 

 
1. ábra

 

 
2. ábra

 

l és k egyenesek e-vel és f-fel 45-os szöget zárnak be, hiszen az egyik egyenest rájuk tükrözve, a másikkal párhuzamos egyenest kell kapnunk.
Az e egyenes mentén beeső fénysugárra az ábrán látható sugármenetet rajzolhatjuk fel. C pont e és f találkozási pontja a papíron. Az ábra alapján az üveg törésmutatója
n=sinα/sinβ.
sinα értéke az előzőek miatt 2/2, míg sinβ=AD¯/AB¯.
Tehát a törésmutató értékéhez AD és AB értékeit kellene meghatároznunk.
A sugármenet képét e,f,k,l egyeneseket ismerve megszerkesztjük. Meghatározzuk d értékét úgy, hogy a nagyobb pontosság érdekében a tükröt egymás után többször lehelyezve, hegyes ceruzával egyeneseket rajzolunk a tükör elülső és hátsó élénél, majd az elülső élt a hátsó él vonalához tolva ismét elvégezzük a műveletet.
Így, ha ceruzánk elég hegyes, d értékét a mérőszalag adta lehetőségnél pontosabban határozhatjuk meg.
A BC¯ szakasz hosszát is hasonló módon határozzuk meg. A B pontba ismét merőleges félegyeneseket rajzolunk, amelyek e-vel és f-fel párhuzamosak, és többször egymás után megismételjük a műveletet. BC szakasz többszörösét lemérve így osztás után elég pontos értéket kapunk; mindkét eljáráshoz hegyes ceruza kell. Nagyon kis d-nél természetesen használhatatlan a módszer.
d-BC¯=CD¯=AD¯,AB¯=d2+AD¯2=2d2-2dBC¯+BC¯2.


Ebből n értéke
n=2AB¯2AD¯=4d(d-BC¯)+2BC¯22(d-BC¯).

 Horváth Viktor (Bp., Bolyai J. Híradásip. Szakközép. III. o. t.)
 

II. megoldás. A papírlapot hajtsuk két félrészre, az egyik feküdjön a tükör síkjában, a másikat tartsuk merőlegesen a tükörre. A ceruzát úgy tologassuk a tükrön, hogy a 3. ábrán látható módon pillantsuk meg egyszerre az A, B és C pontokat. A szalaggal lemérhető x, d.
 

 
3. ábra

 

nértéke:n=sinαsinβ;sinβ=α2d2+(x2/4).Tehátn=2sinαd2+(x2/4)x.
Talán jobb úgy az összeállítás, hogy a tükörre ragasztunk egy papírszalagot, tőle valamilyen x távolságra egy másik papírdarabot és a mérőszalagot a papírcsíkra fektetve tologatjuk a kihegyezetlen végére állított ceruzát (amely így merőleges a tükörre) addig, amíg a ceruza hegye és a két papírdarab széle egy vonalban nem látszik.
A módszer pontatlanabb az előzőnél, hiszen x mérésénél nem lehet x többszörösének értékét meghatározva pontosabb eredményt kapni.
 

Megjegyzés. Több olyan dolgozat is érkezett, amely alig tartalmazott valamit a konkrét megvalósításra vonatkozólag; ezek a dolgozatok hiányosnak minősültek.