A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Írjuk fel a mozgásegyenleteket és a kényszerfeltételt úgy, hogy pozitív iránynak az test lefelé, az , test lejtőn felfelé való elmozdulását tekintjük:
Az egyenletrendszer megoldása:
A mozgás irányát a súrlódás nem befolyásolja, hiszen a súrlódási erő csak lelassíthatja, legfeljebb megállíthatja a testeket. Legyen és , ekkor , ha , vagyis . Ilyen feltétel mellett helyes az irányválasztás. Vizsgáljuk a lehetséges eseteket! Előfordulhat, hogy olyan nagy, hogy az test nem indul el. Ennek határesete az a súrlódási együttható, melyre már :
Ha tehát , akkor , a többi gyorsulás pedig a következő mozgásegyenletek megoldásából adódik: | | A megoldás: Teljesen hasonló módon, ha akkor , , (9) . (10) Előfordulhat, hogy és egyaránt olyan nagy, hogy egyik test sem indul el. Ennek feltétele: , . Ekkor | | Amennyiben tehát és , akkor a rendszer nyugalomban lesz. Ha , akkor a súrlódási erők helyébe mindenütt a ()-szeresét írjuk. A kritikus súrlódási együtthatók és a gyorsulások egyaránt így számolhatók, hiszen a súrlódási erők mindenütt előjelet váltanak. A megoldás során felhasználtuk azt, hogy , és emiatt a lejtőkön nem léphetnek fel olyan gyorsulások, melyek (előjelválasztásunk mellett) ellentétes előjelűek. A megadott értékeknél ‐ a diszkusszió alapján ‐ a) és b) esetén a rendszer áll, c)-nél áll, a (6) egyenlet alapján számítható .
Kartaly Béla (Szolnok, Verseghy F. Gimn., II. o. t.) dolgozata alapján |
|