A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Az 50 Hz frekvenciájú váltakozó áramra kapcsolt fénycső által kibocsátott fény intenzitása másodpercenként 100-szor ingadozik a minimális (teljesen sötét) és maximális fényerősségű helyzet között. Ezt a gyors, szabad szemmel nem érzékelhető villogást egy fényképezőgép segítségével láthatóvá tehetjük, ha úgy készítünk képet a fénycsőről, hogy a fényképezőgépet az exponálás közben a feladatban leírt módon elforgatjuk. Ekkor a fénycső képe különböző időpillanatokban a filmnek más-más helyén jön létre, így a fényintenzitás időbeli változásának megfelelően a filmen világosabb, ill. sötétebb csíkok rendszere alakul ki. (Hasonló elv alapján készülnek a futóversenyen a célfotók.) Ez a csíkrendszer jól megfigyelhető Szakács Botond (Sepsiszentgyörgy, Székely Mikó Kollégium, X.o.t.) hosszú, néhány másodperces expozíciós idővel készített felvételén (1. fénykép). (A felvétel elmosódottságát a fényforrás véges kiterjedése okozza.)
1. fénykép A 2. kép Szakács Botond 1/30 másodperces névleges expozíciós idővel készült felvétele. A képen négy sötét vonal található; ez azt jelenti, hogy a valódi expozíciós idő és másodperc közé esik. Kihasználva azonban, hogy a rövid idejű expozíciós idő alatt a film közel állandó sebességel mozog, pontosabb becslést is adhatunk az exponálás idejére.
2. fénykép
A fekete csíkok közti távolság a film egy századmásodperc alatti elmozdulásához tartozik, így összevetve ezt a távolságot a teljes csíkrendszer szélességével, megkaphatjuk az expozíciós idő valódi értékét. A pontosság növelése érdekében célszerű figyelembe venni a fénycső véges kiterjedését is. Egy nyugalomban tartott fényképezőgéppel készített felvételen (3. fénykép) mérjük le a fénycső képének szélességét, és az expozícionálási idő számolásakor ezt az értéket mindig vonjuk le a csíkrendszer teljes szélességéből.
3. fénykép A táblázat Szakács Botond mérési eredményeit tartalmazza. Az 1/30=3,3⋅10-2 másodperces névleges expozíciós idő mellett az expozíciós idő mért értékei 2,8⋅10-2 másodperc körül szórnak. |