Feladat: 101. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Almási L. ,  Bacsó N. ,  Bakó L. ,  Balogh J. ,  Bártfai P. ,  Bauer P. ,  Beke Éva és Mária ,  Beleznay Ferenc ,  Beliczky G. ,  Biczó G. ,  Biszterszky Sára ,  Boros P. ,  Csiszár I. ,  Csizmadia G. ,  Czili Gy. ,  Darázsi J. ,  Frivaldszky J. ,  Georgi F. ,  Gulácsy Sára ,  Gutai L. ,  Gyöngyös Gy. ,  Harza T. ,  Juhász Anna ,  Kálmán Gy. ,  Kása I. ,  Kovács Klára ,  Kulcsár Zsuzsa ,  Lackner Györgyi ,  Makai I. ,  Murray Erzsébet ,  Pátkai Gy. ,  Pázmándy Gy. ,  Pintér L. ,  Quittner P. ,  Roboz Ágnes ,  Szalay Éva ,  Szám F. ,  Szendrei I. ,  Szentai E. ,  Szerb Márta ,  Takács J. ,  Tolnai T. ,  Tóth I. ,  Uray L. ,  Várnai I. ,  Vértes P. ,  Zsombok Z. 
Füzet: 1953/október, 51 - 52. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Körök, Síkgeometriai szerkesztések, Terület, felszín, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1953/január: 101. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. megoldás: Jelöljük az adott körök sugarait r1, r2 és r3-mal, a keresett körgyűrű külső és belső körének sugarát R ill. r-rel.
A feladat szerint

(R2-r2)π=(r12+r22+r32)π,
vagyis
R2-r2=r12+r22+r32=a.

Az a távolság, a Pythagoras-tétel kétszer egymásutáni alkalmazásával, egyszerűen megszerkeszthető (1. ábra). Az a geometriai jelentése: egyrészt azon kör sugara, amelynek területe egyenlő az adott 3 kör területének összegével, másrészt, Pythagoras tétele alapján, nem egyéb, mint a keresett körgyűrű külső körében azon húr fele, amely érinti a belső kört (2. ábra).
 
 
1. ábra        2. ábra
 

Eszerint derékszögű háromszöget szerkesztünk, amelynek egyik befogója a megszerkesztett a távolság és másik befogója a körgyűrű adott szélessége d. A keresett körgyűrű külső köre átmegy e derékszögű háromszög átfogójának végpontjain és az O középpontja a d befogót hordozó egyenesen van. A koncentrikus belső kör sugara r=R-d. E belső kör tehát érinti az a befogót a derékszög csúcspontjában.
A megoldhatóság feltétele, hogy O a d meghosszabbításán legyen, vagyis, hogy a>d, azaz r12+r22+r32>d. Ha a=d, akkor a belső kör ponttá és a körgyűrű a sugarú körré fajul.
 

Roboz Ágnes (Bp. VI., Varga Katalin lg. II. o. t.)
 

II. Megoldás: a-ból és d-ből (d<a) a keresett R és r távolságok a következőképpen is szerkeszthetők: Az a=AB távolság mindkét végpontjában, ugyanabban az irányban, merőleges félegyeneseket emelünk. A B-ben emelt merőlegesre felmérjük a BC=d távolságot (3. ábra).
 
 
3. ábra
 

A BC=d sugárral B körül rajzolt kör messe az AD átfogót M-ben. A BM egyenes és az A-ban AB-re emelt merőleges metszéspontja legyen D. Akkor nyilván az ábrában ívekkel jelölt szögek egyenlők és így DA=DM.
Mivel a2=R2-r2=(r+d)2-r2, ezért DA=DM=r és DB=r+d=R.
 

Beleznay Ferenc (Bp. V., Piarista g. II. o. t.)
 

III. megoldás: a2=R2-r2=(R+r)(R-r)=2R+r2d.
R+r2 geometriai értelme: a >>középkör<< sugara. Utóbbit ϱ-val jelölve
a2=2dϱ,
amiből, a és d ismeretében, ϱ (a tankönyvben tárgyalt) többféle módon megszerkeszthető. ϱ+d2=R és ϱ-d2=r.