A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. A gerendára három erő hat: A gerenda súlypontjában függőlegesen lefelé a súlyereje (), a kiszorított víz súlypontjában a felhajtóerő függőlegesen felfelé (), és a kötél húzóereje (). Az egyensúly feltétele: az erők összege, valamint a forgatónyomaték összege legyen zérus. A három erő közül és függőleges, tehát is az. Ezért függőleges a kötél.
A gerenda keresztmetszete legyen , akkor és , ahol a gerenda hossza, a vízbe merülő rész hossza. a gerenda felezőpontjában, a bemerült rész felezőpontjában hat. (Itt kihasználtuk azt, hogy a gerenda vékony.) A forgatónyomatékokat az pontra írjuk fel, a karok helyett a velük arányos hosszakat véve:
A vízbe merülő rész tehát az egész hosszúság -a.
Kugler Emese (Nagykanizsa, Landler g. III. o. t.) és | Rozváczy Judit (Bp., Szilágyi E. g. II. o. t.) | megoldásai alapján. Megjegyzés: Ha egész mélyről indulunk ki és először rövid kötélre kötjük a pálcát, azután a kötelet mindig hosszabbítjuk, a pálca eleinte függőlegesen emelkedik. Ha a vége kiáll a vízből, még mindig függőleges mindaddig, amíg Megvizsgálandó a stabilitás kérdése. Meg lehet mutatni, hogy abban az esetben, amikor , a rúdnak a függőlegesből való kimozdulása olyan forgatónyomatékot ad, amely visszaviszi a rudat függőleges helyzetébe. esetén két egyensúlyi helyzet lehetséges. A fenti ferde helyzeten kívül ugyanis a gerenda függőleges helyzetben is egyensúlyban van. (Teljesülnek az egyensúly feltételei.) Ez azonban labilis egyensúlyi helyzet, a gerenda bármely kis elmozdítása esetén a súlyerő forgatónyomatéka, nagyobb mint , (lásd a diagramot -nál), tehát a gerendát kibillenti a ferde egyensúlyi helyzetnek megfelelő szögre.
Ha a ferdén úszó esetről van szó, amikor és -nal növekszik a függőlegessel alkotott szög, a lefelé vivő forgatónyomaték a visszavivő forgatónyomaték | | ( a rúd keresztmetszet területe, a rúd végének a mélysége a víz szintje alatt). A forgatónyomatékok szögtől való függését ábránk tünteti fel.
A két forgatónyomaték görbéjének metszéspontja adja meg az egyensúly helyzetét. Látható, hogy a szöget növelve a visszavivő forgatónyomaték a nagyobb, tehát a rúd visszatér egyensúlyi helyzetébe; így az egyensúly stabilis. Amikor a rúd vízszintesen a víz felszínére kerül, más körülmények határozzák meg helyzetét.
|
|