A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Előrebocsátjuk, hogy a kör érintője a kör síkjában fekszik. Ha két érintkező kör nem fekszik egy síkban, akkor közös érintőjük a két kör síkjának metszési vonala. a) Ha a három kör közül kettő, és egy síkban fekszik, akkor a harmadik kör, is az síkban fekszik. Ugyanis és közös érintője az , és közös érintője is az síkban fekszik. Ezen két érintő meghatározza a síkját, azaz -t. b) Ha két kör nem fekszik egy síkban, akkor a harmadik sem feküdhetik az előbbiek egyikével sem egy síkban, ha a három érintkezési pont különböző: a három kör, , , (, , középpontokkal) a különböző , , síkokban fekszik. Két kör közös érintője síkjuknak metszésvonala; a három közös érintő egy triéder élei. A triéder csúcsa legyen .
A és körök érintési pontja legyen , a és köröké , a és köröké . Az és sugarak meghatároznak egy síkot, mely a közös érintőre merőleges. Ha a síkban -re az -ben és -re az -ben merőlegest állítunk, ezek egy pontban metszik egymást. Már most , , tehát a és körök minden pontjától egyenlő távolságban van: oly gömb középpontja, melynek gömbi körei és . A gömb sugara .
Már most az síkban az pontban, -ra merőleges egyenesnek metszenie kell az egyenest; az síkban az pontban, -ra merőleges egyenesnek metszenie kell az egyenest. Ez csak úgy lehetséges, ha -t és -t éppen az -ban metszi, azaz a kör minden pontjától távolságban van. Eszerint , , körök az gömbön feküsznek. Az a , , síkoknak közös pontja; oly triéder csúcsa, melynek élei , , . c) Ha a végtelenben van, akkor a triéder éleiként szereplő közös érintők párhuzamosak (egy hasábos tér élei).
Egy kör két érintője akkor párhuzamos, ha az érintési pontok egy átmérő végpontjai. Jelen esetben tehát az oldalai a , , körök átmérői; a , , síkok összeesnek az síkjával, tehát is ezen síkban van és nem más, mint az köré írt kör középpontja.
Weisz A. Ugyanis és ., mert: , tehát merőleges a síkban fekvő bármely egyenesre; így és . Hasonlóan következik: .Ha az egyenes, mely nem fekszik az és egymást metsző egyenesek síkjában, metszi úgy az -et, mint az -t, akkor az és metszéspontján megy keresztül. |