Feladat: 1233. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Adler S. ,  Baka Sándor ,  Berényi E. ,  Bizám György ,  Böröcz Imre ,  Csölle E. ,  Dékán E. ,  Erőd Márta ,  Fellegi Ö. ,  Fischer K. ,  Freisinger T. ,  Freud Géza ,  Hoffmann Tibor ,  Holló György ,  Horváth Sándor ,  Klacskó Géza ,  Koren Pál ,  Kovács I. ,  Laub György ,  Lehrfeld L. ,  Lipsitz Imre ,  Lőke Endre ,  Löw E. ,  Matolcsy Kálmán ,  Névtelen ,  Rajó S. ,  Sámuel E. ,  Sziklavári J. ,  Szittyai Dezső ,  Szlovák István ,  Török E. ,  Vendler Z. ,  Vizi László ,  Wolfram E. 
Füzet: 1938/március, 202. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Kör (és részhalmaza), mint mértani hely, Síkgeometriai számítások trigonometria nélkül körökben, Síkgeometriai szerkesztések, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1938/január: 1233. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Mindazon C pontok, amelyekből az r sugarú O körhöz húzható érintők szöge γ, egy körön feküsznek, melynek középpontja ugyancsak O. Ha egy ilyen C pontot találunk, akkor az OC sugarú kör minden pontja megfelel.
Tegyük fel, hogy OA<OB és így α>β. Egyszerűség kedvéért forgassuk O körül az A pontot az OB egyenesre, az A' pontba. Az OB egyenes a kört a K pontban metszi. Az A' pontból húzott érintők szöge α, az érintési pontok Ta, T'a, a B pontból húzott érintőké Tb, T'b. Ekkor

KOTa=90-α2,KOTb=90-β2.

 
 

A TaTb^ ív Tc felezőpontjára nézve
KOTc=12(90-α2+90-β2)=90-α+β4.

Ha tehát Tc-ben a körhöz érintőt húzunk és ez az OB-t a C pontban metszi, akkor
OCTc=α+β4=γ2, tehát a C pontból húzott érintők szöge γ.
Az OC sugárral szerkesztett kör az AB egyenest a keresett C1, ill. C2 pontokban metszi. (Mindig két megoldás!)
Ha α=β, akkor OA=OB=OC, azaz: az OC sugarú kör az AB egyenest az A és B pontokban metszi; ezek lesznek a keresett pontok.
 
 Lőke Endre (Premontrei g. VI. o. Keszthely)