Feladat: 1085. matematika gyakorlat Korcsoport: 14-15 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Bluszt E. ,  Donáth S. ,  Dudás I. ,  Elek Gy. ,  Fehérváry Á. ,  Fekete András ,  Füleky Lajos ,  Földi M. ,  Halász I. ,  Kalamaznik J. ,  Kemenes F. ,  Kemény Gy. ,  Komlós J. ,  Korényi I. ,  Kormoss I. ,  Mandl B. ,  Marosán Z. ,  Méri B. ,  Nagy E. ,  Papp I. ,  Radovics Gy. ,  Róth P. ,  Sebestyén Gyula ,  Seidl G. ,  Somogyi A. ,  Tóth B. 
Füzet: 1936/szeptember, 14 - 15. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Geometriai egyenlőtlenségek, Derékszögű háromszögek geometriája, Négyzetek, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1936/április: 1085. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. Megoldás. Jelentsék a és b egy derékszögű háromszög befogóit, c az átfogót; így c2=a2+b2. Eszerint a2+b2 jelenti az átfogó fölé szerkesztett négyzet területét.
ab jelenti oly téglalap területét, amelynek oldalai a és b.

 
 

Minthogy a<c és b<c, ezen téglalap benne van ‐ ábránk szerint feltüntetve ‐ a c oldalú négyzetben. Tehát a c oldalú négyzet területe nagyobb a téglalapénál és így valóban áll:
a2+b2>ab.

Sebestyén Gyula (Fazekas Mihály r. VI. o. Debrecen.)
 

Jegyzet. Nyilván, ha ab, akkor a2ab, tehát
a2+b2>ab.

II. Megoldás. c2=a2+b2 jelenti, ha a és b egy derékszögű háromszög befogói, oly négyzet területét, melynek oldala a derékszögű háromszög átfogója.
Rajzoljuk meg tehát a derékszögű háromszöget, a és b befogókkal és szerkesszük meg a körülírt körét, melynek átmérője c. Ezen kört érintő négyzet területe c2=a2+b2.
 
 

ab jelenti oly téglalap területét, mely a és b oldalakkal az előbbi körbe írt négyszög.
Ilyen négyszög területe mindig kisebb az érintő négyszög területénél. (Bármely húrsokszög területe kisebb valamely ‐ ugyanazon kör köré írt ‐ érintő sokszög területénél.)
 

Füleky Lajos (Koháry István rg. V. o. Gyöngyös.)
 

III. Megoldás. Ha a és b ismét a derékszögű háromszög befogói és c az átfogója, akkor az átfogó fölé szerkesztett négyzet, ábránk szerint, öt részre osztható.
 
 

Ezek közül négy az eredeti derékszögű háromszöggel egybevágó, az ötödik rész egy négyzet, melynek oldala a-b. Tehát a négyzet területe
c2=4ab2+(a-b)2,azaza2+b2=2ab+(a-b)2
és így valóban:
a2+b2>ab.

Fekete András (Fazekas Mihály r. V. Debrecen.)