Feladat: 955. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Barna Tibor ,  Cseh S. ,  Gilyén J. ,  Horovitz Kató ,  ifj. Jankovich I. ,  Kardos Gy. ,  Kemény György ,  Koch E. ,  Komlós János ,  Kondor I. ,  Kőnig L. ,  Németh K. ,  Radovics Gy. ,  Révész A. ,  Schreiber B. ,  Schuller I. ,  Schwarcz J. ,  Szabó O. ,  Szájbély J. ,  Szűcsi I. ,  Tárczy T. ,  Tarnóczy L. ,  Usarovits T. ,  Vargha T. 
Füzet: 1935/február, 152 - 154. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Alakzatok hasonlósága, Körérintési szerkesztések, Hiperbola, mint kúpszelet, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1934/december: 955. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. Megoldás. Legyen az adott kör középpontja O és a keresett kör középpontja O'; ezen pontnak azon e egyenesen kell feküdnie, mely a-ra az A pontban merőleges. Az O' kör az O kört a C pontban érintse. C a két kör hasonlósági pontja. Ha AC ez O kört a B pontban metszi, akkor OBO'A, tehát OBa. Eszerint a C pont azon egyenesen fekszik, amely az A pontot összeköti az O kör azon átmérőjének egyik végpontjával, amely merőleges a-ra.

 
 

A szerkesztés menete tehát ez lesz: az O körnek az a egyenesre merőleges átmérőjének egyik végpontját, B összekötjük A-val. AB az O kört még a C pontban metszi. Az A pontban a-ra az e merőlegest állítjuk; az OC egyenes az e-t a keresett kör O' középpontban metszi.
Két megoldás van. (O' és O'' középpontokkal: az egyiket kívülről a másikat belülről érinti az O kör. Más esetek is lehetségesek.)
 

Horovitz Kató (Ráskai Lea leánygimn. V. o. Bp. V.)
 

II. Megoldás. Legyen az adott kör középpontja O, sugara r. A keresett kör középpontja nyilván azon e egyenesen fekszik, amely a-ra az A pontban merőleges.
 
 

Az e egyenesen keressük meg az a egyenesre nézve szimmetrikus K1 és K2 pontokat úgy, hogy AK1=AK2=r legyen. Az OK1 távolság I1. ill. az OK2, távolság I2 felezőpontjában az OK1-re, ill. OK2-re állított merőleges az e egyenest az O1, ill. O2 pontban metszi.
Az O1 oly kör középpontja legyen, melynek sugara r1=O1A; ezen kör az a egyenest az A pontban érinti, az O kört pedig azért, mert
OO1=K1O1=AK1+AO1=r+r1.

Az O2 oly kör középpontja legyen, melynek sugara r2=O2A; ezen kör az a egyenest az A pontban érinti, az O kört pedig azért, mert
OO2=K2O2=AO2-AK2=r2-r.
 

Komlós János (Széchenyi István gyakorló r. V. o. Pécs).
 

Jegyzet. Amint látjuk
OO1-AO1=rill.AO2-OO2=r.
Ez ennyit jelent, hogy az O1, ill. O2 pontok oly hiperbolán feküsznek, melynek gyújtópontjai az A és O szilárd pontok és valós tengelye =r.
Ilyen értelemben mondhatjuk, hogy meg kell keresnünk a hiperbola és az e egyenes közös pontjait. Ezen feladat megoldását azonban csak úgy végezhetjük el, amit azt előbb megadtuk.
 

III. Megoldás. A keresett kör középpontjának az e egyenesen kell feküdnie.
 
 

Az e egyenes valamely P pontjából PA sugárral γ kört szerkesztünk, mely az O kört az M1, M2 pontokban metszi. Az M1M2 egyenes az O és γ körök hatványvonala, mely az a egyenest a C pontban metszi. Ezen C pont, az 1049. feladat szerint (l. ezen évf. 4. számában) az O körnek, továbbá az a egyenest A pontban érintő és az O kört metsző ill. érintő körök hatványvonalainak közös pontja. Húzzunk tehát a C pontból az O körhöz érintőket, melyeknek érintési pontjai T1, ill. T2. A keresett körök ezen pontokban érintik az O kört. Az OT1 ill. OT2 egyenes az e egyenest az O1 ill. O2 pontban metszi, O1 ill. O2 a keresett kör középpontja; sugara O1A ill. O2A.
 

Kemény György (Szent István rg. V. o. Bp. VII.)