Feladat: 664. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Bauer Gy. ,  Brill Gy. ,  Böhm Anna ,  Deutsch E. ,  Feldmann J. ,  Jachja L. ,  Jász L. ,  Kurz F. ,  Lakner Gy. ,  Lukács O. ,  Pintér Gy. ,  Róth Gy. ,  Róth Sára ,  Semadam E. és K. ,  Szabó Pap F. ,  Széll G. ,  Weiszfeld E. 
Füzet: 1931/december, 92 - 93. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Eltolás, Magasságvonal, Egyenes, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1931/október: 664. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Az ABC csúcsai a mértani hely pontjai; nevezetesen, ha H a B-ben van, akkor a D pont is a B-be esik és így az M is a B-be kerül; ugyanúgy, ha H a C-ben van, M is ide kerül. Ha pedig H az A pontból a BC-re bocsátott merőleges talppontja, a D és E pontok az A-ba esnek és ezért az M pont is az A-ba kerül.
Legyen most H egy tetszőleges pont B és C között; ekkor nyilván DH és CA a BCD magassági vonalai, amelyek az E pontban metszik egymást. Tehát BE a BCD harmadik magassági vonala és ezért BEBMCD, azaz BMC=90, más szóval az M pont a BC átmérőjű körön fekszik, ennek a B, A, C pontok által meghatározott felén.

 
 

Ha a H pont a BC távolságon kívül van, akkor is BM a BCD magassági vonala, BMC=90, tehát az M pont a BC átmérőjű kör másik felén fekszik. (M')
Legyen A' az A ponttal diametrálisan szemben fekvő pont a BC átmérőjű körön. Amíg H a B pont felőli oldalon mozog a végtelen felé, az M pont a BA'^ ívet írja le; ha pedig H a C pont felőli oldalon mozog a végtelen felé, az M pont a CA'^ ívet írja le.
Kimondhatjuk tehát, hogy az M pont mértani helye a BC átmérőjű kör.
 

Böhm Anna (Mária Terézia leánylic. VI. o. Bp.)