Feladat: 555. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Deutsch E. ,  Fleischmann S. ,  Kiss J. ,  Láng Géza ,  Lemberger P. ,  Paskusz S. ,  Rolich A. ,  Rosta F. ,  Schlesinger E. ,  Singer I. ,  Sohr Anna ,  Szabó I. ,  Szoyka P. ,  Weiszfeld E. 
Füzet: 1930/november, 78. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Háromszögek hasonlósága, Síkgeometriai számítások trigonometria nélkül körökben, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1930/szeptember: 555. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

1. Az AB, mint húr fölött szerkesztett kör a BC átfogót csak a B pontban érintheti; ezen kör középpontja, O1 egyrészt az AB-t merőlegesen felező egyenesen, másrészt a BC-re a B pontban emelt merőlegesen tartozik feküdni. Az AB-t merőlegesen felező egyenes keresztül megy a BC átfogó O középpontján.

 
 

A másik kör középpontja O2, az AC-t merőlegesen felező egyenes és a BC-re, a C pontban emelt merőleges közös pontja; az előbbi szintén keresztülmegy az O ponton.
Minthogy OA=BC2=OB és O1A=O1B, továbbá O1O=O1O, következik, hogy O1AOO1BO, tehát O1AO=O1BO=90, azaz: AO az O1 kör érintője az A pontban. Hasonlóan mutatható ki, hagy AOAO2 vagyis AO az O2 kör érintője is az A pontban. Mivel így az O1 és O2 köröknek a közös A pontjukban közös érintőjük van, az O1 és O2 körök egymást érintik az A pontban.
 

2. O1BOBAC; ugyanis mind a kettő derékszögű és O1OB=ACB. Ebből folyik:
O1B:BO=AB:AC,tehátO1B=ABBOAC=ABBC2AC.HasonlóanO2COCABésO2C=ACBC2AB.Ha már mostAB=c,AC=b,BC=b2+c2,tehátO1B=cb2+c22bésO2C=bb2+c22c.



Láng Géza (Ág. ev. Rudolf rg. V. o. Békéscsaba)