Feladat: 265. matematika gyakorlat Korcsoport: 14-15 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Erdős Pál ,  Freytag A. ,  Grosz Endre ,  Salkovits E. ,  Soos Géza ,  Szikszay L. ,  Valkó Iván 
Füzet: 1927/november, 76 - 77. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Trapézok, Paralelogrammák, Síkgeometriai szerkesztések, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1927/szeptember: 265. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Az O1O2 centrális C középpontját kössük össze az A ponttal és CA-ra emeljünk az A pontban merőlegest; ezen merőleges a köröket a kivánt M, ill. N pontban metszi.

 
 

Ha ugyanis az O1-ből AM-re, O2-ből AN-re merőlegeseket állítunk és ezek talppontjai O'1 ill. O'2, akkor O1O2O'1O'2 idom trapéz, melynek CA középvonala felezi O'1O'2 oldalt, tehát O'1A=AO'2 és így AM=2O'1A=2AO'2=AN.
 

Grosz Endre (áll. Dobó István főreál V. o. Eger)
 

II. Megoldás. Tekintsük a feladatot megoldottnak. Kössük össze pl. az O2 középpontot A-val és O2A-t hosszabbítsuk meg önmagával úgy, hogy AP=O2A. Akkor az O2NPM idomban az átlók A-ban felezik egymást, tehát parallelogrammával van dolgunk: PM=O2N=O2A.
Ha tehát a P pontból az O2A sugárral kört rajzolunk, ez az O1 középpontú kört ‐ az A ponton kívül még ‐ M pontban metszi. AM az O2 kört most már N pontban metszi úgy, hogy AN=AM. Ugyanis APMAO2N mert mind a kettő egyenlőszárú háromszög, amelyeknek szárai és szögei egyenlők, tehát alapjuk is, t. i. AM és AN is egyenlő egymással. A két kör, melynek középpontja O2 ill. P és sugaruk egyenlő, t. i. PA=O2A az A pontra nézve szimmetrikus helyzetű, tehát A pont ezen két kör mindegyik szelőjét, mely A ponton keresztül megy, felezi.
 

Szerk.