Feladat: 216. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Ágoston E. ,  Beke István ,  Boschán Anna ,  Fürst H. ,  Gelberger P. ,  Grünwald Gy. ,  Győri János ,  Hajós Gy. ,  Jacobi A. ,  Juvancz I. ,  Katona J. ,  Kozma F. ,  Palatinus I. ,  Polacsek E. ,  Sréter J. ,  Sturm V. ,  Szolovits D. ,  Walient P. ,  Zwirn Gy. 
Füzet: 1927/április, 236 - 237. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Háromszögek egybevágósága, Diszkusszió, Háromszögek szerkesztése, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1927/február: 216. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. Megoldás. Tekintsük a feladatot megoldottnak; legyen az adott háromszög ABC, a beírt pedig αβγ (α a BC oldalon s. í t.).

 
 


BαγΔ-bőlésBαC=180-bólαγB=180-B-Bαγ=120-Bαγ


és
βαC=180-Bαβ-γαβ=120-βαγ
tehát αγB=βαC; ugyanígy βαC=γβA. Minthogy továbbá A=B=C és αβ¯=βγ¯=γα¯, az ABC-ből az αβγ által levágott αγB,... háromszögek egybevágók s így Aγ¯=Bα¯=Cβ¯.
Ugyanez akkor is kimutatható, ha α... csúcs a BC,... oldal meghosszabbításán fekszik.
Kössük össze az A,... és α,... pontokat az ABC köré írt kör O középpontjával. Így az AγOBαOCβO, minthogy bennük két-két oldal (Aγ,... és AO,...) s az általuk bezárt szög (γAO=...=30) egyenlők ‐ tehát γO=βO=αO, s így O egyszersmind az αβγ köré írt körnek is középpontja. (Ugyanez áll akkor is, ha α a BC oldal meghosszabbításán fekszik, csak akkor γAO=...=150).
Ha megvan adva az αβ oldal, αO sugár szerkesztéssel meghatározható.
Ezen az alapon most már a szerkesztés a következő: Az ABC köré írt kör O középpontja mint középpont köré αO ‐ adott sugarú kört írunk, ennek az ABC oldalaival való metszéspontjai lesznek a keresett háromszög csúcsai.
Ennek a körnek az adott háromszög egy oldalával 2, 1, 0 közös pontja van. Ha a metszéspontok száma 2, két megoldást kapunk, de ezek lényegileg azonosak; egy közös pont esetén (=érintés) a közös pont az illető oldal felezőpontja, αβγ oldalai ekkor ABC oldalainak félhosszai. Ha pedig közös pont nincs, megoldás sincs; ez akkor következik be, ha a beírandó háromszög oldala az adott felénél kisebb.
 

Győri János (Fáy András rg. VI. o. Bp. IX.)

 

II. Megoldás. Láttuk az I. megoldásban, hogy Aγ¯=Bα¯ tehát
γB¯+Bα¯=Aγ¯+γB¯=AB.
Eszerint αβγ háromszögben adva az αγ oldal, a másik két oldal összege AB¯ és a B=60, tehát e háromszög megszerkeszthető. A γδ¯=AB¯ távolság δ végpontjában αδγ=30-os szöget szerkesztünk, s ennek δα szárát γδ¯= adott távolsággal elvágjuk. αδ felező merőlegese γδ-t B-ben metszi. Itt αB¯=δB¯ és αBγ=αδγ+δαB=230=60 tehát a követelményeknek megfelel. A BA és BC egyenesek iránya így adott, s így ABC is szerkeszthető.
 

Beke István (Toldi Ferenc főreál V. o. Bp. II.)