A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. I. Megoldás. . Legyenek az osztópontok és . és alkotórészei egymással egyenlők, mert , és , tehát .
Vizsgálnunk kell még a -et. -ben ; tudjuk azonban a 153. gyakorlatból (2. sz. 43. o.), hogy az oldalfelező a nagyobb oldallal zár be kisebb szöget, tehát : a szög középső része nagyobb a szélsőknél! . Az ívet három egyenlő részre osztó pontok legyenek és , és sugarak pedig messék -t , pontokban.
és háromszögek alkotórészei ismét egyenlők, mert , és , tehát . Azonban ez felezője és így a már említett 153. gyakorlat szerint, ha az oldal felezőpontja, , tehát : a középső része a húrnak kisebb a szélsőknél!
Szolovits Dezső (izr. rg. VI. o. Debrecen) |
II. Megoldás. Induljunk ki a . esetből. Az ív osztópontjai legyenek , , a húréi pedig , . A felosztás alapján , és . Eszerint azaz egyenlőszárú, tehát . Azonban tehát a húr középső része kisebb a szélsőknél. . Az eddigiekből kitűnik, hogy a középső szög csak akkor lehet egyenlő a külsőkkel, ha a hozzá tartozó húrmetszet kisebb a másik két húrmetszetnél. Ha tehát mindhárom, húrmetszet egyenlő, akkor a középső szögnek nagyobbnak kell lennie.
Bud Pál (kegyesrendi gimn. VI. o. Bp.) |
|
|