A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Megoldás. Ha az adott átfogó , a nagyobbik befogó , a kisebbik , akkor e követelmény értelmében Ha az vetülete az átfogón , -é , akkor Euklides tételével (1) és (2)-ből következik, hogy Ugyancsak Euklides tételével és így tekintettel (3)-ra azaz az átfogót a derékszög csúcsából bocsátott merőleges oly két részre osztja, melyek közül nagyobbik mértani középarányosa az átfogónak és a kisebbik résznek. Tehát az átfogót az ,,aranymetszés'' szabálya szerint kell két részre osztani. De ezen felosztás tulajdonképen az (5) egyenlet megoldásának a szerkesztése. Ezen egyenlet két gyöke közül a negatív nem jöhet itt tekintetbe. A pozitív gyök jelenti azon derékszögű háromszög átfogóját, melynek befogói és ; ebből az átfogóból ki kell vonni -t.
Ha tehát az ábra szerint és , továbbá , akkor -ből kivonva -t, . Legyen . A pontban emelt merőleges az átmérőhöz tartozó félkört a keresett csúcsban metszi. ‐ A (6), (3) és (1) egyenletek alapján kimondhatjuk, hogy:
Tóvárosi Fischer György (ev. főgimn. VI. o. Bp.) | Jegyzet. Az ,,aranymetszés'' v. folytatólagos osztásnak nevezetes tulajdonsága, hogy ha ‐ a fenti jelzéseket megtartva ‐ , akkor egyszersmind azaz a távolság arany metszésénél keletkező kisebbik rész , a nagyobbik részt ismét folytatólagosan osztja. Ugyanis ; egyenletből értéket helyettesítve | |
|