Feladat: 1258. matematika feladat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: nehéz
Megoldó(k):  Barna T. ,  Czinczenheim J. ,  Holzer P. ,  Lóránd E. ,  Schwarz J. 
Füzet: 1936/december, 100 - 102. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Kör (és részhalmaza), mint mértani hely, Háromszögek szerkesztése, Parabola, mint mértani hely, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1936/október: 1258. matematika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Tekintettel azon érdeklődésre, melyet a f. é. tanulmányi verseny II. feladata keltett, a többitől elkülönítve tárgyaljuk a feladattal kapcsolatban felmerülő kérdéseket.

 

Szerkesszünk adott háromszög köré adott oldallal bíró szabályos háromszöget! Mi a szerkesztés lehetőségének feltétele?
 

Megoldás. Legyen az adott háromszög a KLM; ezen háromszög köré szerkesztettük az ABC egyenlőoldalú háromszöget, adott oldallal.
 
 

Az A, B, C csúcsoknál 60-ú szögek vannak: az A csúcs mértani helye oly kör íve, amelyben az LM húrhoz 60-ú kerületi szög tartozik, és ezen ív a háromszögön kívül fekszik. Hasonlót mondhatunk a B, ill. C csúcs mértani helyéről az MK, ill. KL oldallal kapcsolatban. Ezen mértani helyeket megszerkesztjük. A három kör egy olyan P ponton megy keresztül, amelyből a háromszög mindegyik oldala 120-120-ú szög alatt látható.
Ezen körök középpontjai O1, O2, O3. Az O1 és O2 körök közös húrja PM: erre a centrális, O1O2, merőleges. Hasonlóan O2O3PK és O3O1PL. Minthogy
MPK=KPL=LPM=120,
az O1O2O3 mindegyik szöge 60 és ezért
O1O2=O2O3=O3O1.

Megszerkesztve már most e három kört, azon feladat előtt állunk, hogy két‐két kör metszéspontján (K, L, M) keresztül szelőt fektessünk úgy, hogy a szelőnek a két körben fekvő darabjainak (húrok) összege adott hosszúság legyen (AB=BC=CA). Ezen összegnek azaz az egyenlő oldalú háromszög adott oldalának nagyobbnak kell lennie a KLM legnagyobb oldalánál.1
Tegyük fel, hogy az O1 és O2 körök M metszéspontján keresztül az adott AB hosszúságú szelőt fektettük. Bocsássunk 01-ből és O2-ből merőlegest AB-re, P1 ill. P2 talpponttal. Ekkor P1P2=AB2.
 
 

Húzzunk O2-ből AB-vel párhuzamost, mely OP1-t az X pontban metszi; ekkor O2X=P1P2. Eszerint az O1O2X derékszögű háromszög meg van határozva. Ezt megszerkesztjük:
az O1O2 távolság, mint átmérő felett félkört szerkesztünk; ebben felmérjük az O2X=P1P2=AB2 hosszúságú húrt, majd ezen húrral az M ponton keresztül párhuzamost húzunk. Ezáltal megkapjuk az adott AB hosszúságú szelőt. Ugyanúgy felmérhetjük a szóban forgó félkörben az O1Y=O2X húrt, miáltal egy másik megoldást kapunk, amely az előbbivel szimmetrikus helyzetű az M ponton át O1O2-vel párhuzamosan vont egyenesre nézve.
 

Ha már most AB-t elhelyeztük, az A-t összekötjük az L, B-t a K ponttal. Minthogy BAL=ABK=60, kell, hogy ACB=60 legyen, azaz a C pont az O3 középpontú körön fekszik és az ABC egyenlőoldalú, melynek oldala a megadott hosszúság.2
 

Ezen szerkesztés megköveteli azonban, hogy P1P2=AB2O1O2 azaz ABO1O2 legyen. Ha AB=2O1O2, akkor ABO1O2, BCO1O2 és CAO3O1.
 

A háromszög köré írható legnagyobb egyenlő oldalú háromszög oldalai párhuzamosak az O1O2O3 oldalaival és ezeknek kétszeresük. Eszerint a KLM köré írható egyenlő oldalú háromszög oldala nem lehet nagyobb, mint 2O1O2.
 

I. Jegyzet. Ha a KLM háromszög oldalai fölé, a háromszögön kívül egyenlő oldalú háromszögeket szerkesztünk és ezeknek K', L', M' csúcsait összekötjük a KLM szembenfekvő K, L, M csúcsaival, akkor a K'K, L'L, M'M egyenesek az előbb definiált P ponton mennek keresztül. Ebből következik, hogy a KLM köré írt legnagyobb egyenlőoldalú háromszög oldalai a K'K, L'L, M'M egyenesekre rendre merőlegesek.
 

II. Jegyzet. Ha feladatunkat úgy értelmezzük, hogy a K, L, M pontokon keresztül oly egyeneseket húzzunk, amelyek egyenlőoldalú ABC háromszöget határoznak meg1, akkor az A, B, C pontok a KLM-ön belül is feküdhetnek úgy, hogy az A, B, C pontokból a KLM háromszög oldalai 120-120-ú szögek alatt láthatók. Ebben az esetben az A, B, C pontok a megoldásban definiált O1, O2, O3 köröknek, a KLM-ön belül levő ívein fekvő pontjai. (Az ilyen ABC bármely oldala kisebb tartozik lenni a KLM legkisebb oldalánál.)
 
 

Ha pedig a KLM oldalai, mint húrok fölé a megoldásban szereplő O1, O2, O3 körökkel, az illetőoldalra nézve szimmetrikus helyzetű köröket vesszük, akkor ezek oly P' pontban metszik egymást, amelyből a KLM egyik oldala 120-ú, a másik két oldal 60-60-ú szög alatt látható.

Ha a K-ból kiinduló egyenes a KL-hez tartozó (ω3) kört γ, a KM-hez tartozó (ω2) kört a β pontban metszi, akkor
KγL=60,KβM=60.

Mβ és γL meghatározzák az α pontot úgy, hogy α=60 és MαL=120; tehát kell, hogy α az LM-hez tartozó ω1 körön feküdjék.
 
 

Az ABC egy‐egy oldala úgy az előbbi, mint az utóbbi esetben két húr különbsége, pl.
BC=KC-KB,ill.βγ=Kβ-Kγ.

A K(L,M) ponton keresztül szelőt kell húznunk úgy, hogy a K(L,M) ponton keresztülmenő két körben fekvő darabjainak (húroknak) különbsége az egyenlőoldalú háromszög adott oldalával egyezzék meg. A szerkesztés analóg a megoldásban tárgyalt esettel.
Az ω1ω2ω3 egyenlőoldalú. (Ugyanis ω3ω1LP', ω1ω2MP', ω2ω3KP').
Az αβγ oldala nem lehet nagyobb az ω1ω2 távolság kétszeresénél.
Faragó Andor

1Az egyenlő oldalú háromszögbe írt tetszőleges háromszög bármely oldala kisebb az egyenlő oldalú háromszög oldalánál.

2L. még részletesebben e szerkesztést és taglalását a XII. évf. 1. számában, 21. o.

1L. az 1. sz.-ban, a tanulmányi verseny II. feladatát.