Feladat: 1052. matematika feladat Korcsoport: 18- Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Bálint J. ,  Csanádi Gy. ,  Czégé I. ,  Fábián J. ,  Fenyő I. ,  Fischmann Éva ,  Jász L. ,  Kádár Gy. ,  Kálmán L. ,  Krausz J. ,  Ozsdolay Gy. ,  Pick Gy. ,  Pulay M. ,  Rolich A. ,  Schvarcz O. ,  Szak Á. ,  Szeliczky D. ,  Személyi K. ,  Vass T. 
Füzet: 1934/december, 103 - 104. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Háromszögek egybevágósága, Derékszögű háromszögek geometriája, Szerkesztések a térben, Térgeometriai bizonyítások, Szögfüggvények a térben, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1934/október: 1052. matematika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

1. A C pontból az Sxy síkra bocsátott merőleges talppontja legyen H; a C pont távolsága az Sxy síktól CH.
A H pontból az Sx élre állított merőleges talppontja K, az Sy élre állított merőlegesé K'.

 
 

Ekkor CKSx és CKSy; ebből következik, hogy SCKΔSCK'Δ. (Mindkettő derékszögű, CSK^=CSK'^=60 és az SC álfogójuk közös). Eszerint SK=SK' és CK=CK' és ezért CHKΔCHK'Δ. (Két derékszögű háromszög, közös CH befogóval és CK=CK'). Ezen egybevágóság folytán HK=HK', azaz a H pont az Sx és Sy élektől egyenlő távolságban van, SH felezi az xSy^=60-ú szöget.*
Már most az SCHΔ-ből
CH¯2=SC¯2-SH¯2=c2-SH¯2(1)
az SHKΔ-ből
SH=SKcos30;  az  SCKΔ-ből  SKcos60=ccos60.
SH=ccos60cos30=csin30cos30=ctg30=c33.(2)

Helyettesítve SH értékét (1)-be
CH¯2=c2-c23=2c23,CH=c23.

2. Ha a B az Sy él oly pontja, amelyre nézve ACB=90, akkor CB oly síkban fekszik, amelyet a C pontban AC-re merőlegesen fektettünk. Ezen síknak az Sxy síkkal való metszésvonala legyen BI, ahol I az AH-val való metszéspontot jelzi. Minthogy CH[Sxy], azért CHBI; mivel AC[CBI], azért ACBI. Eszerint BI[ACH], ebből pedig BIAH. Másrészt ACCI, azaz az ACI derékszögű háromszögben AH¯HI¯=CH¯2. Ezáltal az I pont helyzete az AH-n megvan határozva; AI-re merőlegest állítunk az I pontban, ez meghatározza az Sy él B pontját.
A szerkesztést az Sxy síkban következőképpen végezzük el: AH-ra a H pontban merőlegest állítva, felmérjük rá a HC1=HC távolságot. AC1-re a C1-ben merőlegest állítunk; ezen merőleges AH meghosszabbítását az I pontban metszi.

*Röviden mondhattuk volna: a szimmetria miatt H pont egyenlő távolságban van az Sx és Sy élektől.