Feladat: 999. matematika feladat Korcsoport: 14-15 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Bálint J. ,  Bauer Gy. ,  Csanádi Gy. ,  Czégé I. ,  Deutsch E. ,  Erőd J. ,  Faltusz E. ,  Fenyő I. ,  Füves I. ,  Gergely I. ,  Győző F. ,  Kádár Gy. ,  Kálmán L. ,  Kaufmann I. ,  Keiner S. ,  Kiss Tivadar ,  Kovács P. ,  Paál S. ,  Pick Gy. ,  Preszmayer K. ,  Pulay M. ,  Rónai J. ,  Róth Gy. ,  Scheffer K. ,  Simonyi K. ,  Spitz M. B. ,  Steiner Z. ,  Személyi K. ,  Turda E. ,  Valatin J. ,  Vass T. ,  Villani F. ,  Weiszfeld E. ,  Weiszfeld I. ,  Zádor Gy. 
Füzet: 1934/május, 260. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Sakktáblával kapcsolatos feladatok, Bolyongási feladatok, Oszthatóság, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1934/március: 999. matematika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

A feladat megoldhatóságának szükséges és elegendő feltétele, hogy m és n ne legyen egyidejűleg páros szám.
a) Legyen ugyanis m és n páros szám és képzeljük a terület mezőit sakktáblaszerűen színezve; ebben az esetben, ha a kiindulási mező pl. világos, a vele egysorban vagy oszlopban álló másik sarokmező sötét és így a kiindulási sarokmezővel szemközti ismét világos. Világos mezőről ugyanolyan színűre, az előírás szerint haladva, csak páros számú lépéssel juthatunk; már pedig, hogy valamennyin áthaladva juthassunk az utolsó mezőre, ahhoz mn-1, azaz páratlan számú lépésre van szükség. Tehát, ha m és n mindegyike páros, a feladat nem oldható meg; az előre kimondott feltétel tehát szükséges.
b) Ezen feltétel azonban elegendő. Legyen pl. a sorok száma páratlan, m=2k+1. A kiindulási sarokmezőről haladjunk végig az első soron (n oszlopon át), e sor utolsó mezejéről lépjünk át a következő sor szomszédos mezejére és innen visszafelé a második sor első mezejéig, majd erről a harmadik sor első mezejére s. í. t. Ezen eljárást folytatva k sor mentén oda-, ugyanannyi sor mentén visszafelé haladván, végül a 2k+1-edik soron át az első irányban haladva, eljutunk a kiindulásival szemközti sarokmezőre. Tehát, ha az m és n közül az egyik páratlan, a feladat megoldható.

 

Kiss Tivadar (Bencés g. VIII. o. Esztergom).