Feladat: 755. matematika feladat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: nehéz
Megoldó(k):  Alpár L. ,  Bordás Sándor ,  Busztin Anna ,  Emődi M. ,  Farkas Vilmos ,  Gajzágó E. ,  Geba I. ,  Giessner Gy. ,  Gyarmati B. ,  Hegedüs T. ,  Nánási Gy. ,  Papp Zs. ,  Parti S. ,  Pintér Gy. ,  Varga Á. ,  Weiszfeld E. 
Füzet: 1932/február, 163 - 164. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Egyenesek egyenlete, Egyenes, Párhuzamos szelők tétele, Háromszögek szerkesztése, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1931/december: 755. matematika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

a) Vizsgáljuk először a háromszögeket, ha szilárd a b+c=BD=s távolság. A feltételeknek megfelelő bármely háromszöget úgy kapunk, ha a BD=s távolságra a D végpontjában felmérjük az α2 szöget; ennek egyik szára DB, a másik DX.

 
 

Minthogy a háromszög harmadik oldala BC=a<b+c, a B pontból s sugárral rajzoljunk kört, amely a DX-et (a D-n kívül még) az E pontban metszi. A DX egyenes DE darabjának bármelyik pontja lehet a háromszög egyik csúcsa, C. A DC távolság felezőpontjában DC-re állított merőleges BD-t a háromszög harmadik csúcsában az A-ban metszi. Az így nyert ABC megfelel a feltételeknek, mert
BA+AC=BA+AD=s
és
BAC=ADC+ACD=α2+α2=α.

Ha már most a B pontot a DE szakasz bármely C pontjával összekötjük és ezen BC-n kijelöljük a P pontot a BP:PC=λ feltételnek megfelelőleg, a P pontok mértani helye a DE-vel párhuzamos egyenes darabja lesz (BD és BE között): P1P2.
 

Farkas Vilmos (Révai Miklós r. VII. o. Győr.)
 

b) Vegyük most az XAY^=α szöget szilárdnak, melynek AX szárán mozoghat a B pont az E-ig, ha AE=s és AY szárán a C pont az F-ig, ha AF=s.
 
 

Tegyük fel, hogy a ABC egy, a feltételnek megfelelő háromszög, azaz AB+AC=s és a BC-n felvett P pontra nézve BP:PC=λ. Tekintsük AX és AY egyeneseket egy ferdeszögű koordinátarendszer tengelyeinek, amelyekkel a P pontból párhuzamosakat vonunk, tehát PQ=y és AQ=x (a P koordinátái). Minthogy PRAX és PR=AQ=x, RA=PQ=y, a következő aránypárokat írhatjuk:
RP:PC=BQ:AQ,
vagyis
λ=c-xxés innenc=x(1+λ),
és
BP:PC=PQ:CR,
vagyis
λ=yb-yés innenb=y1+λλ.
Minthogy b+c=s, a P pont koordinátái az
(1+λ)x+y1+λλ=sill.xs1+λ+yλs1+λ=1
egyenletet elégítik ki. A P pont eszerint ezen egyenlet által meghatározott egyenesen fekszik, de ennek csak az AX és AY egyenesek közé eső részét írja le.
Ha pl. λ=1:3, akkor a P pont mértani helye MN, mégpedig
AM=s1+13=3s4ésAN=s31+13=s4.

Bordás Sándor (Klauzál Gábor rg. VII. o. Szeged.)