Feladat: 203. matematika feladat Korcsoport: 18- Nehézségi fok: nehéz
Megoldó(k):  Beke B. ,  Bleier P. ,  Böszörményi Gy. ,  Csalán E. ,  Elek T. ,  Emhő L. ,  Erdélyi I. ,  Erdős P. ,  Fischer Gy. ,  Fürst L. ,  Glatz L. ,  Hajós Gy. ,  Hollóssy Zoltán ,  Katona E. ,  Klein Eszter ,  Kőrösy J. ,  Lukács E. ,  Löbl E. ,  Márkus L. ,  Máté J. ,  Mérei I. ,  Mischung Ilona ,  Molnár L. ,  Németh B. ,  Rosenheim L. ,  Rosenthal E. ,  Róth I. ,  Ság M. ,  Saile P. ,  Sréter J. ,  Steiner S. ,  Sveiczer M. ,  Szántó L. ,  Székely Lilly ,  Szentkirályi E. ,  Turán P. ,  Wachsberger Márta 
Füzet: 1927/január, 139 - 140. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Mértani helyek, Gördülés (Mozgási geometria), Síkgeometriai számítások trigonometriával, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1926/november: 203. matematika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. Megoldás. Induljunk ki abból a helyzetből, amidőn a gördülő kör A pontja a nagyobbik körön van; a gördülő kör tetszőleges helyzetében ezután a középpontja C-ben van és az A kerületi pontja M-be kerül, és ekkor B kerületi pont van a nagy körön. Ekkor tehát a BA és BM ívek egyenlők; a hozzájuk tartozó középponti szögek pedig a sugarakkal fordítva arányosak, tehát BCM=2BOA.

 

 

Kössük össze O-t M-mel. A BCM a COM egyenlőszárú háromszög külső szöge és így
BCM=2BOM,tehátBOM=BOA,
azaz M pont az OA egyenesen fekszik. Eszerint a gördülő kör A kerületi pontja leírja az AA' átmérőt, még pedig oda és vissza, mialatt az A pont eredeti helyzetébe kerül.
 

Mischung Ilona (szegedi leánygimn. VIII. o.)
 

II. Megoldás. A CA sugarú kör az OA sugarú kör belsejében gördül. Amikor C középpont C1-ben van, A pont kerül A1-be és így AB^=A1B^ hosszúságra nézve. Legyen AOB=α és A1C1B=ε. Akkor az egyenlő hosszúságú íveknek megfelelő szögek a két körben a sugarakkal fordítva arányosak:
ε:α=OA¯:CA¯.

 


Az A1 pont távolsága az OA egyenestől x=RA1. Minthogy BQ¯=OB¯sinα, és a BOP-ben BP¯=C1B¯sinα, továbbá A1 pont távolsága C1P¯-től C1A1¯sin(ε-α), azért
x=OB¯sinα-C1B¯sinα-C1A1¯sin(ε-α).
Az adott esetben: OB¯=2C1B¯=2C1A1¯ és ezért ε=2α.
x=2C1B¯sinα-C1B¯sinα-C1B¯sin(2α-α)=0.
Ez tehát annyit jelent, hogy A1 pont az OA egyenesen fekszik.
 

Hallóssy Zoltán (ciszterci rg. VIII. o. Bp.)