Feladat: 1950. évi Kürschák matematikaverseny 2. feladata Korcsoport: 18- Nehézségi fok: nehéz
Megoldó(k):  Korányi Ádám ,  Szekerka Pál ,  Zergényi Erzsébet 
Füzet: 1951/május, 5 - 8. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Tengelyes tükrözés, Középpontos és egyéb hasonlósági transzformációk, Egyenlő szárú háromszögek geometriája, Kör geometriája, Hatványvonal, hatványpont, Kürschák József (korábban Eötvös Loránd)
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1951/május: 1950. évi Kürschák matematikaverseny 2. feladata

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

E feladat megoldói közül egy kivételével, senki nem látta világosan, hogy három különböző esetet kell megvizsgálni: midőn a három kör kivülről érinti egymást, midőn k1 és k2 a k3 kör belsejében van és midőn k3 az egyik kört belülről, a másikat kívülről érinti. A továbbiakban hol egyik, hol másik, helyzetben tárgyaljuk a bizonyítást utalva a többi esetekben fellépő módosításra. Használni fogjuk a következő jelöléseket: a körök középpontja O1, O2, O3; k2 és k3, k3 és k1, k1 és k2 érintési pontja rendre A, B, C, az AC és BC egyenesek a k3 kört a D és E pontban metszik. (Ábra a köv. oldalon.)

 
 

I. megoldás: Vizsgáljunk kivülről érintkező köröket. Legyenek az O1O2O3 háromszög szögei rendre α, β és γ. AO2CΔ és AO3DΔ egyenlőszárú és A-nál lévő szögeik egyenlők, mert csúcsszögek. Ha két egyenlőszárú háromszögben az alapnál fekvő egy-egy szög egyenlő, akkor az összes szögek egyenlők. Így AO3D=AO2C=β. Ugyanúgy következik a BO1C és BO3E egyenlőszárú háromszögekből, hogy BO3E=α. Így a DO3E egy α, egy β és egy γ nagyságú szögből tevődik össze, tehát 180-os, vagyis a D, O3 és E pont egy egyenesen, a k3 kör egy átmérőjén fekszik.
Ha a k3 kör tartalmazza k1-et és k2-t, akkor a megoldásban szereplő háromszögpároknak az A ill. B csúcsnál fekvő szögei közösek és az O1-nél O2-nél illetve O3-nál fekvő külső szögek egyenlőségét használva fel okoskodhatunk az előbbi módon. Ha k3 a k1 kör belsejében és a k2 körön kívül van, akkor az első háromszögpárral az első esetnél, a másodikkal pedig a második esetnél elmondott módon okoskodunk és ismét arra az eredményre jutunk, hogy a DO3 és EO3 szárak között egy háromszög három szöge, vagyis éppen 180 fekszik.
 
II. megoldás: Legyen k1 és k2 a k3 kör belsejében. Elég megmutatnunk, hogy DO3EO3, mert a két egyenes egy pontja közös, tehát ez esetben egymás meghosszabbításába kell esniök.
Ismét nézzük az AO2C és AO3D egyenlőszárú háromszögeket. A-nál levő szögük közös, tehát az alapon fekvő másik szögek is egyenlők: ACO2=ADO3. E szögek egy szára közös, s így megfelelő szögek, másik száruk is párhuzamos: CO2DO3. Ugyanígy kapjuk, hogy CO1EO3. De O1, C és O2 egy egyenesen vannak, a két érintkező kör centrálisán, így DO3 és EO3 egymással is párhuzamosak, amiből következik a bizonyítandó állítás.
Ha kívülről érintkező köröket vizsgálunk, akkor a háromszögpároknak egy-egy szöge csúcsszöget alkot, az alapjukon levő második szögek ez esetben váltószögek lesznek, tehát száraik ismét párhuzamosak. A harmadik esetben ismét az egyik háromszög párra úgy okoskodunk, mint az első, a másodikra úgy, mint a második esetben.
 
III. megoldás: Átfogalmazzuk a feladatot. Jelöljük O-val a három kör hatványpontját. (A közös érintők közös metszéspontját). Az O-ból a körökhöz húzott érintődarabok egyenlők OA=OB=OC. Így O köré olyan k kört lehet írni, mely átmegy az A, B, C pontokon, és merőlegesen metszi mindhárom kört, mivel az érintő merőleges a sugárra. A feladat tehát helyettesíthető a következővel: az egymást merőlegesen metsző k és k3 körök A és B metszéspontját a k kör tetszőleges C pontjából vetítjük. Bizonyítandó, hogy az AC és BC egyenesek második metszéspontja k3-mal, D és E átellenes pontok. Azt fogjuk megmutatni, hogy DO3 és EO3 ugyanarra az egyenesre merőleges. Ilyen egyenes CO. Tükrözzük ugyanis az ábrát egy CD-re merőleges t tengely körül.
 
 

Ha egy kört egy húrjának felezőmerőlegesére tükrözünk, akkor a húr végpontjához húzott sugarak egymásba mennek át. Ha nem a felezőpontban húzzuk a merőleges tengelyt, ezek az egyenesek akkor is egymással párhuzamos helyzetekbe mennek át. Így a k kört nézve CO tükörképe t-re párhuzamos lesz OA-val. k3-at nézve O3D képe párhuzamos lesz O3A-val. De a két kör merőlegesen metszi egymást, ami azt jelenti, hogy a metszésponthoz húzott körsugarak merőlegesek egymásra: OAO3A. Ekkor azonban OCO3D -re, mert a tükörképeik is merőlegesek egymásra. Ugyanígy következik egy CE egyenesre merőleges tengelyre tükrözve, hogy OCO3E. Mivel az O3D és O2E egyenesek ugyanarra az egyenesre merőlegesek, így párhuzamosak egymással és miután az O3 pontjuk közös, következik, hogy D, O3 és E egy egyenesen feküsznek, k3 egy átmérőjén.
Ennél az átfogalmazásnál a kezdetben említett három eset abban különbözik, hogy C a k kör különböző részeire esik, a bizonyítás azonban ettől függetlenül minden esetben érvényes.
A feladat átfogalmazása egy általánosítást is kínál, melyet a 299. feladatban tűzünk ki (40 old.).
 
IV. megoldás. A bizonyítandó állítás következik abból is, hogy ha megmutatjuk, hogy a D-ben és E-ben húzott érintők párhuzamosak.
Nézzünk először két kört, k és k3 érintik egymást a B pontban. Középpontjuk legyen O és O3. Egy B-n átmenő egyenes k-t C-ben, k3-at E-ben metszi OBC=O3BE. (Belülről érintkező köröknél egybeesik a két szög, külső érintkezésnél csúcsszögek).
 
 

Mivel BOCΔ és BO3EΔ egyenlőszárú, következik, hogy OCB=O3EB. B, C és E egy egyenesbe esnek, így következik, hogy OCO3E. (Belső érintkezésnél megfelelő szögek szárai, külső érintkezésnél váltószögekéi.) De ekkor a C-ben és E-ben húzott érintők, melyek ezekre a sugarakra merőlegesek, szintén párhuzámosak. Ezt a meggondolást a k2 és k3 körökre alkalmazva ugyanúgy következik, hogy a C-ben és D-ben húzott érintők is párhuzamosak.
Még rövidebben mondhattuk volna el a bizonyítást, ha hivatkoztunk volna arra, hogy érintkező köröknek hasonlósági pontja az érintkezési pont, s azokban a pontokban, melyek ennél a hasonlóságnál egymásnak felelnek meg, az érintők párhuzamosak (Az előzőkben ennek az állításnak egy bizonyítását mondtuk el.) Hasonló tétel igaz térben is; érintkező gömbökre, érintők helyett érintő síkokkal, és felhasználható a feladat térbeli megfelelőjének bizonyítására, melyet a 305. feladatban tűzünk ki (41. old.).