Feladat: 1963. évi Arany Dániel matematikaverseny 2. forduló haladók (speciális) 1. feladata Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: nehéz
Füzet: 1964/január, 1 - 2. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Kör (és részhalmaza), mint mértani hely, Thalesz-kör, Középponti és kerületi szögek, Arany Dániel
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1963/szeptember: 1963. évi Arany Dániel matematikaverseny 2. forduló haladók (speciális) 1. feladata

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

 
 

A keresett mértani hely egy pontját a következőképpen szerkeszthetjük meg. Húzunk egy tetszőleges k egyenest a K ponton át, majd L-en át egy erre merőleges l egyenest, metszéspontjuk legyen C. Ezután az M ponton keresztül meghúzzuk a k-val 45-os szöget bezáró m1, m2 egyeneseket. Az ábrán m1 az óramutató járásával ellenkező irányban 45-kal elforgatva jut k-ra, m2 pedig megegyező irányú 45-os forgatással. Messe k-t és l-et m1 a B1, ill. A1 pontban, m2 pedig B2-ben, ill. A2-ben. Ekkor A1B1C és A2B2C a feladat követelményeinek megfelelő egyenlő szárú derékszögű háromszögek. A derékszögű háromszög köré írt kör középpontja az átfogó felezőpontja, ábránkon A1B1 felezőpontja F1, A2B2 felezőpontja F2, mindkettő hozzátartozik a keresett mértani helyhez.
Azt keressük, milyen alakzatot ír le F1 és F2, míg k a K körül ‐ s így l az L körül, m1 és m2 pedig az M körül ‐ egyszer körülfordul.
Az átfogók felezőpontjait A1 és B1, ill. A2 és B2 kijelölése nélkül is megkaphatjuk, ugyanis C a KL szakasz fölé írt t Thalesz‐körön van, CFi pedig (i=1, 2) ‐ egyenlő szárú háromszögről lévén szó ‐ felezi az AiCBi szöget és merőleges mi-re, tehát Fi-t M merőleges vetülete adja a k, l egyenespár megfelelő fi szögfelezőjén. E szögfelezők minden helyzetben felezik t-nek a szárak közé eső KL félkörívét is, és így átmennek t-nek a KL-re merőleges V1V2 átmérője valamelyik végpontján (az ábrán CF1 átmegy V1-en, CF2 pedig V2-n. Ezért ‐ bármilyen is a C, Fi, Vi pontok sorrendje ‐, mindig fennáll: MF1C=MF1V1=90 és MF2C=MF2V2=90. Így a k különböző helyzeteihez tartozó F1 pontok a V1M, mint átmérő fölé rajzolt t1 Thalesz‐körön vannak, az F2 pontok pedig a V2M átmérő fölé rajzolt t2 Thalesz‐körön.
Hátra van még annak megvizsgálása, hogy a két utóbbi Thalesz‐kör minden pontja hozzátartozik-e a mértani helyhez. Legyen a t1 kör egy M-től és V1-től különböző pontja X1, és kössük össze X1-et V1-gyel és M-mel. Ekkor MX1V1=90; továbbá, miután V1 rajta van a t körön, az X1V1 egyenes e kört általában még egy C pontban metszi. Így a CK, CL és X1M egyenesek egy derékszögű egyenlő szárú háromszöget alkotnak, és e háromszög köré írt kör középpontja éppen a felvett X1 pont. Ugyanis a CX1 és CK egyenesek kisebbik szöge 45, mert az egyenesek között t-nek valamelyik V1K íve fekszik, vagyis a kör negyede vagy háromnegyede, így a CK-ra merőlegesen álló CL egyszersmind tükrös párja is CK-nak CX1-re, továbbá X1M önmagának tükörképe CX1-re, hiszen merőleges rá; végül X1 az így nyert háromszög átfogójának és szimmetriatengelyének közös pontja. ‐ X1 gyanánt V1 is vehető, ekkor X1V1 egyenes gyanánt az X1M=V1M átmérőre emelt merőleges, t1-nek V1-beli érintője veendő, hasonlóan X1=M esetén az M-beli érintőt vesszük X1M gyanánt. ‐ Hasonlóan előfordulhat, hogy X1V1 a t kört másodszor éppen K-ban, vagy L-ben metszi, ekkor az egyik befogó egyenese a KL egyenes, a másiké pedig a talált metszéspontban t-hez húzott érintő. C gyanánt adódhat maga V1 is, ha ti. X1V1 éppen érinti a t kört.
Ezzel bebizonyítottuk, hogy a t1 kör minden pontja a mértani helyhez tartozik. Hasonlóképpen az F2 pontok t2 körének minden pontja ugyancsak hozzátartozik a mértani helyhez, mert meggondolásaink V1 helyén V2-vel változatlanul érvényesek. A keresett mértani hely tehát a t1 és t2 körökből áll.
 

Megjegyzés. Lehetséges, hogy az ABC egyenlő szárú derékszögű háromszög ponttá zsugorodik össze, éspedig akkor és csak akkor, ha C azonosnak adódik X1-gyel, hiszen a szóban forgó körülírt kör sugara X1C. Ilyen X1 mindig van: t és t1-nek V1-től különböző közös pontja, ill. ha t és t1 érintkeznek, akkor maga V1.