Feladat: 1961. évi Arany Dániel matematikaverseny 2. forduló haladók (speciális) 3. feladata Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Füzet: 1962/január, 11 - 12. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Háromszögek egybevágósága, Trapézok, Húrnégyszögek, Pont körüli forgatás, Arany Dániel
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1961/szeptember: 1961. évi Arany Dániel matematikaverseny 2. forduló haladók (speciális) 3. feladata

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Mérjük rá a és b-re O-tól az állandó AO+OB szakaszt és jelöljük a végpontot A0, ill. B0-lal. O, A0 és B0 tágabb értelemben hozzátartozik a keresett mértani helyhez. Ha ugyanis AO=OB=OA0/2, akkor az AB-vel O-n át húzott párhuzamos érinti az AB átmérőjű kört, így C gyanánt csak maga O vehető.

 




 

Ha pedig A az A0 határhelyzetbe, és ezért B az O-ba kerül, akkor AB átmegy O-n, és így C egybeesik A0-lal. Ugyanígy AO, BB0 esetén CB0. Néhány további C-pont megszerkesztése után a szemlélet azt a sejtést adja, hogy a keresett mértani hely az A0B0 átmérő fölötti, O-n átmenő i félkör, más szóval az A0B0O egyenlő szárú derékszögű háromszög köré írt k körnek az O-t tartalmazó A0B0=i íve. Bebizonyítjuk, hogy A0B0 felezőpontját K-val jelölve mindig fennáll KC=KA0=KO.
Szerkesztésünk szerint BO+OA=OA0=OA+AA0, tehát BO=AA0; másrészt KO=KA0 és KOB=KA0A=45, így a KOB és KA0A háromszögek egybevágók. Ezért KB=KA, vagyis AB-nek t felező merőlegese az AB minden helyzetében átmegy K-n. Ámde t egyszersmind az ACOB húrtrapéz szimmetriatengelye, tehát OC-t is merőlegesen felezi, és így valóban KC=KO=KA0. Eszerint a mértani hely minden pontja k-n van.
Megmutatjuk másrészt, hogy az i ív minden C* pontja hozzátartozik a keresett mértani helyhez. Messe a C*A0 húr f felező merőlegese a-t A*-ban, forgassuk el a KA0A* háromszöget K körül úgy, hogy A0 az O-ba jusson, és legyen ekkor A* új helyzete B*. Megmutatjuk, hogy az A*, B* pontokhoz a feladat feltételei szerint C* tartozik hozzá. 1
A használt forgatás szöge A0KO=90, ezért az a-n levő A0A* oldal új OB* helyzete merőleges a-ra, tehát B* a b-n van. Továbbá OB*=A0A*, tehát OA*+OB*=OA*+A*A0=OA0, az előírt állandó. ‐ Másrészt f átmegy K-n, így a KA*C* háromszög az f-re vett tükörképe KA*A0-nak, az utóbbi pedig azonos körüljárással egybevágó KB*O-val, tehát KA*C* és KB*O ellentétes körüljárással egybevágók. És mivel K csúcsuk közös, azért van olyan t* tengely, amelyre tükrözve egymásba mennek át. Tehát A*B* és C*O párhuzamosak (merőlegesek t*-ra), és az A*B*, C*, O pontok egy szimmetrikus trapéz csúcsai. Végül A*OB*=90, ezért O, és vele C* is rajta van az A*B* átmérőjű körön. Ezzel állításunkat bebizonyítottuk.
Amíg C az O-t tartalmazó A0B0=i íven van, addig A0KA=A0KC/2=A0B0C<90=A0KO, tehát A az A0O szakaszon, az a félegyenesen van, és ennélfogva B a b-nek pontja. Ha viszont C-t a k-nak az A0OB0 szögtartományba eső ívén vennénk, akkor a CO-val párhuzamos egyenesek vagy csak a-t, vagy csak b-t metszenék, így nem lehetséges a C-t előállító A, B pontpár.
Mindezek szerint a C pontok mértani helye valóban az A0OB0 félkörív.
 

Megjegyzés. Ha megengedjük, hogy A túlmehessen az A0 határhelyzeten, akkor AO+OB állandósága csak negatív OB-vel maradhat fenn. Ennek a b félegyenes O-n túli meghosszabbításán levő B pontot feleltetve meg, a fentiekhez hasonlóan belátható, hogy C mértani helye az OB0 negyedkörnek K-ra vett O'A0 tükörképe (az O' pont kivételével, mert így mindig fennáll |OB|<OA, tehát AB és OC az a-val 45-nál kisebb szöget zár be). Ha pedig B halad túl B0-on és A az a félegyenes O-n túli meghosszabbításán van, akkor C mértani helye az O'B0 negyedív (O'-t kizárva). Ezek szerint előjellel vett OA, OB távolságokat tekintve C mértani helye a k kör az O' pont kivételével.
1Az ábrán a *-okat nem tüntettük fel.