Feladat: 1957. évi Matematika OKTV II. forduló 3. feladata Korcsoport: 18- Nehézségi fok: nehéz
Füzet: 1957/szeptember, 7 - 11. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Gúlák, Tetraéderek, Szögfüggvények, síkgeometriai számítások, Egyenlő szárú háromszögek geometriája, Háromszögek hasonlósága, Párhuzamos szelők tétele, Trapézok, Négyszögek középvonalai, OKTV
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1957/szeptember: 1957. évi Matematika OKTV II. forduló 3. feladata

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Sok versenyző használt trigonometriát a feladat megoldásában. Bemutatunk egy ilyen megoldást.

 

I. megoldás. Kiszámítjuk az SABCD gúla térfogatát egyrészt mint az SABC és SACD, másrészt mint az SABD és SBCD tetraéderek térfogatának összegét (1. ábra).
 
 
1. ábra
 

Az SA0B0C0D0 gúla S-ből húzott testmagassága egyenlő α szögeket zár be a gúla oldaléleivel, és benne van két‐két szemközti oldalél síkjában. Mivel az alaplap négyzet, a kérdéses testmagasság egyben merőleges vetülete is két szemközti oldalél síkjában a másik két oldalélnek. Így egy‐egy ilyen síkkal a másik két oldalél α nagyságú szöget zár be.
Jelöljük az SA, SB, SC, SD élhosszúságokat a, b, c, d-vel.
Az SABC tetraéder alaplapjának az SAC háromszöget választva, ennek S-nél levő szöge 2α, így az SA-ra C-ből bocsátott magasság hossza SC sin2α=csin2α, az alaplap területe tehát 12acsin2α. A B csúcsból az alapra bocsátott magasság hossza viszont bsinα. Így a tetraéder térfogatát V4-gyel jelölve
V4=16abcsin2αsinα.

Az első bekezdésben szereplő másik három tetraéder V2, V3, V1 térfogatára V2=16acdsin2αsinα, V3=16abdsin2αsinα, V1=16bcdsin2αsinα. A V1+V3=V3+V4 egyenletet 16abcdsin2αsinα értékkel osztva, a bizonyítandó
1a+1b=1c+1d
egyenletet kapjuk.
 

Megjegyzés: Ha a gúla alapja nem négyzet, hanem téglalap, akkor a fenti meggondolásban, csak annyi változik, hogy egy oldalél a két vele szomszédos oldalél síkjával, valamilyen α-tól különböző β szöget zár be, de ez az érték mind a négy oldalélre ugyanaz. Így a fentiekben a térfogatokban szereplő utolsó tényező sinα helyett sinβ lesz, ami a végkövetkeztetésen nem változtat. A feladat állítása tehát téglalap alapú egyenlő oldalélű gúlára is érvényes.
 

II. megoldás. A négyszögmetszet AC átlója benne van az SAC síkban, BD átlója pedig az SBD síkban, ezen átlók M metszéspontja tehát a két sík metszésvonalán van, az pedig az SA0B0C0D0 gúla S-ből induló testmagasságának egyenese, amely az oldalélekkel egyenlő α szögeket zár be (1. ábra). Így SM közös szögfelezője az ASC és BSD háromszögeknek, amelyeknek S-nél levő szöge egyaránt 2α.
Ha e két háromszöget SM körül egymásra forgatva képzeljük (ez az egymásra forgatás akkor is elvégezhető, ha az A0B0C0D0 alaplap téglalap), a feladat állítása a következő síkbeli állítássá fogalmazható át: Ha egy szög felező egyenesének egy pontján át húzott két szelő a szög száraiból a csúcstól számítva a és c, illetőleg b és d hosszúságú szakaszokat metsz le, akkor
1a+1c=1b+1d.
Ez még úgy is fogalmazható, hogy a szárakból lemetszett szakaszok reciprok értékeinek összege független a szelő irányától. Erre az állításra számos egyszerű, trigonometriát nem használó, megoldás adható.1)
Legyen ASB a kérdéses szög, a szögfelező messe az AB szakaszt M-ben (2. ábra).
 
 
2. ábra
 

Húzzunk M-en át párhuzamost BS-sel. Messe ez az SA-t N pontban. Az SNM háromszög S-nél és M-nél fekvő szöge egyaránt α, így a háromszög egyenlőszárú. Az egyenlő SN és MN távolságokat jelöljük k-val. Ekkor AN=a-k, és a hasonló ASB és ANM háromszögekből
ab=a-kk=ak-1.
Mindkét oldalhoz 1-et adva és a-val osztva
1a+1b=1k.
Mivel k hossza csak az SM hosszától és α nagyságától függ, az AB szelő irányától nem, így állításunkat bebizonyítottuk.
 

Megjegyzések: 1. Ha tetszés szerinti egyenlő oldalélű gúlát veszünk, akkor az alapsokszög körbeírható, a testmagasság talppontja e kör középpontja, és az oldalélek egyenlő α szöget zárnak be a testmagassággal. Ha még az alapsokszög szimmetrikus is a kör középpontjára, vagyis a szemközti csúcsokat összekötő átlók egy ponton, a kör középpontján mennek keresztül, akkor egy síkkal elmetszve ez összes oldaléleket, a keletkező sokszögmetszet szemközti csúcsait összekötő átlók is egy ponton mennek keresztül, és ez a pont a testmagasságon van. Így kiválasztva egy szemközti élpárt a rajtuk átfektetett síkban egy háromszög keletkezik, melyben a 2α szög felezőjének hossza a testmagasságnak a metsző síkig terjedő darabja, vagyis mindegyik háromszögben ugyanakkora. Így a bebizonyított tételt alkalmazhatjuk az összes szemközti élpárra és azt kapjuk:
Ha egy egyenlő oldalélű gúla alapja centrálisan szimmetrikus sokszög (és így szükségképpen páros oldalszámú), akkor egy minden oldalélt metsző síkot véve, a szemközti élpárokból lemetszett darabok reciprok értékeinek összege minden élpárra ugyanakkora.
2. A II. megoldásban bizonyított síkbeli tétel következik az 1905. évi Eötvös‐verseny 3. feladatának2) állításából is, mely szerint egy ABC háromszög csúcsain át párhuzamosan elmetszve a szemközti oldaelegyeneseket, egy‐egy A', B', C' pontban, de úgy, hogy C' A és B közt legyen (3. ábra) fennáll az
1AA'+1BB'=1CC'
összefüggés.
 
 
3. ábra
 

Ha itt CC' a C csúcsú 2α szög szögfelezője, akkor az ACA' és BCB' háromszögek C-vel szemközti oldalán fekvő szögei α-val egyenlők. Így a két háromszög egyenlő szárú és egymáshoz hasonló. Ezért AC=CA'=a, BC=CB'=b és
aAA'=bBB'=r.
Innen AA'-t és BB'-t a fenti egyenletbe helyettesítve
ra+rb=1CC',azaz1a+1b=1rCC'.
A jobb oldalon r csupán az α szög nagyságától függ, így mindazon háromszögekben, amelyek a 2α szögben és az ebből induló CC' szögfelező hosszában megegyeznek, a 2α szöget bezáró oldalak reciprok értékeinek összege egyenlő.
 

III. megoldás: A feladat állítását a testmagasság segítségül vétele nélkül is bebizonyíthatjuk.
Ha a metsző sík párhuzamos az alappal, akkor az oldalélekből egyenlő szakaszokat metsz le, s így a feladat állítása magától értetődő. Ha ez nem áll, akkor messe egymást, pl. AB és CD egy U pontban (4. ábra).
 
 
4. ábra
 

US az A0B0S és C0D0S síkok metszésvonalán van, ez pedig párhuzamos a két síkban húzható, egymással párhuzamos egyenesekkel, így az A0B0 és a C0D0 egyenesekkel. Messe az AB az A0B0-t P-ben, CD pedig C0D0-t Q-ban. Az eredeti gúla oldaléleinek közös hosszát jelöljük e-vel. Ekkor az UP-vel elmetszett US, A0P, és SA0 egyenesekből álló alakzatból adódik, hogy (5. ábra)
eSA=A0P+USUS.

 
5. ábra
 

(Ez közvetlenül világossá válik, ha S-ből párhuzamost húzunk UP-vel.) Hasonlóan nyerjük, hogy
eSB=B0P+USUS,eSC=C0Q+USUS,eSD=D0Q+USUS


Innen
e(1SA+1SC)=A0P+C0Q+2USUS,e(1SB+1SD)=B0P+D0Q+2USUS.
A0P és C0Q az A0PQC0 trapéz párhuzamos oldalai, B0P és D0Q pedig a B0PQD0 trapéz párhuzamos oldalai, így összegük a megfelelő trapéz középvonalának kétszerese. A0C0 és B0D0 azonban egy parallelogramma átlói, s így M0 metszéspontjuk mindkettőt felezi. Messe az M0-ből A0B0-vel húzott párhuzamos PQ-t az N pontban, akkor tehát M0N a két trapéz közös középvonala, és így
e(1SA+1SC)=2(M0N+US)US=e(1SB+1SD),
amiből a bizonyítandó állítás (e-vel osztva) már következik.
 

Megjegyzések: 1. A bizonyításban hallgatólag feltettük, hogy a PQ egyenes nem metszi a gúla alapsokszögét, tehát az A, B, C, D pontok egyike sem esik a megfelelő él meghosszabbítására. Ez azonban nem lényeges megszorítás, mert az alapsíkot önmagával párhuzamosan eltolhatjuk addig, míg az összes metszéspontok az alapnégyszögön kívül esnek. Ezzel a metszősík által az élekből lemetszett szakaszok nem változnak, és így a fenti fennálló összefüggések sem. (Egyébként a bizonyítás változtatás nélkül érvényes erre az esetre is, ha az US-sel párhuzamos szakaszokat pozitívnak vagy negatívnak tekintjük, amint irányuk a csúcsok felírt sorrendje szerint megegyezik vagy ellentétes US irányával.)
 

2. A bizonyításban csak egy helyen használtunk fel az alapról annál többet, hogy parallelogramma: mikor arra következtettünk, hogy a gúla oldalélei egyenlő hosszúságúak. Ha tetszés szerinti parallelogrammát megengedünk alapnak és a gúla csúcsa az átlók metszéspontjában az alapra emelt merőlegesen van, akkor is igaz annyi, hogy SA0=SC0 (jelöljük hosszukat e-vel) és SB0=SD0(=f). Ebben az esetben tehát a fenti levezetés annyit ad, hogy
e(1SA+1SC)=f(1SB+1SD),
vagyis egy paralelogramma alapú gúlát, amelynek csúcsa az átlók metszéspontjában emelt merőlegesen van, egy síkkal elmetszve, a szemközti élekből lemetszett szakaszok reciprok értékének összege fordított arányban áll egymással, mint a megfelelő élpárok hossza:
(1SA+1SC):(1SB+1SD)=f:e

3. Legyenek az A, B, C, D pontok merőleges vetületei az alaplapon A', B', C', D'. Ezek rendre az M0A0, M0B0, M0C0, M0D0 félegyenesre esnek, ahol M0 az alapnégyszög átlóinak metszéspontja (6. ábra).
 
 

Az A0B0, AB, A'B' egy ponton mennek keresztül. Megkeresve a B0C0, C0D0 és D0A0-n a megfelelő metszéspontokat, ezek egy egyenesen, a metszősík és az alapsík metszésvonalán sorakoznak. Könnyen látható, hogy az M0 pontból a vesszős pontokig terjedő szakaszok közt is fennáll egy olyan összefüggés, amilyen a feladatban szerepel. (Erre vonatkozólag az olvasó a jövő számunkban talál egy kitűzött feladatot.)

1)A feladat az előbbi szövegezésben szerepelt 407. feladatként. Két megoldás található a IV. kötet 4‐5. (1952. májusi) számában a 134‐135. oldalon.
A második formában a feladat lényegében benne foglaltatik a 706. feladatban, amelynek megoldását lásd a XII. kötet 4. (1956. április) számában a 110‐112. oldalon.

2)Kürschák J.: Matematikai Versenytételek I. rész. 2. kiadás. 77‐78. old.