Feladat: 1954. évi Matematika OKTV I. forduló 3. feladata Korcsoport: 18- Nehézségi fok: átlagos
Füzet: 1954/május, 132 - 136. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Parabola egyenlete, Egyenesek egyenlete, Téglalapok, Háromszögek egybevágósága, Középvonal, Eltolás, Parabola, mint kúpszelet, OKTV
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1954/május: 1954. évi Matematika OKTV I. forduló 3. feladata

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. megoldás. Válasszuk a parabola tengelyét x-tengelynek, csúcsérintőt y-tengelynek, ekkor a parabola egyenlete

y2=2px.
Legyen a parabola x1, y1 pontja az érintési pont, akkor az érintő egyenlete
yy1=p(x+x1),
ahol
y12=2px1,
azaz
x1=y122p.
Így az érintési pontban emelt merőleges, ill. az F(0,p2) fókuszból az érintővel párhuzamosan húzott egyenes egyenlete
y-y1=-y1p(x-y122p)
azaz
2py1x+2p2y=y1(y12+2p2)
illetve
y=py1(x-p2),
azaz
2px-2y1y=p2.
Innen kiküszöbölve y-t, ill. x-et
2p(y12+p2)x=y14+2p2y12+p4=(y12+p2)2;2(p2+y12)y=y1(y12+p2).
Oszthatunk p2+y12-tel, mert ez nem lehet 0 és y1-et kiküszöbölve kapjuk, hogy 2y=y1; 2px=y12+p2=4y2+p2, azaz y2=p2(x-p2); ez pedig olyan parabola egyenlete, melynek csúcspontja (01p2), az eredeti parabola fókusza, paramétere pedig az eredeti parabola paraméterének negyedrésze.
*

A feladat megoldható koordináták és (ami lényegében ugyanazt jelentené) Pythagoras tételének felhasználása nélkül is. Ekkor a következő összefüggésekre lesz szükségünk: a parabola tetszés szerinti P pontjának a vetülete a direktrixen legyen Q, ekkor a P pontban húzott érintő az FPQ szögfelezője, vagy ami ezzel egyenértékű, a parabola fókuszából az érintőkre bocsátott merőlegesek talppontjainak mértani helye, a parabola csúcsérintője.
Valóban meghúzva az FPQ felezőjét (mely merőlegesen metszi QF-et a csúcsérintőre eső R felezőpontban), erre FP=PQ, de az egyenes bármely más P' pontjára FP'=P'Q, az utóbbi távolság pedig nagyobb P'-nek a direktrixtől mért távolságánál (6. ábra).
 
 
6. ábra
 

Így az egyenesnek minden P-től különböző pontja a direktrixhez közelebb van, mint a fókuszhoz, tehát a parabola ugyanazon oldalára esik. Könnyen látható az is, hogy minden más P-n átmenő egyenesnek van pontja a parabolának mindkét oldalán2. Így valóban e szögfelező a parabola érintője. Az ábra alapján fordítva is könnyű a csúcsérintő bármely R pontjához megkeresni azt a P pontot a parabolán, melyben húzott érintőre F-ből merőlegest bocsátva annak talppontja, éppen R lesz.
 

II. megoldás: Legyen P-ből a direktrixre bocsátott merőleges talppontja Q, FQ felezőpontja R, az érintőre P-ben bocsátott merőleges és az F-ből az érintővel húzott párhuzamos metszéspontja M (7. ábra).
 
 
7. ábra
 

A segédtétel szerint FRP=90, tehát az FMPR négyszög téglalap, így MPFR, de akkor egyszersmind MRPQ. Bocsássunk P-ből merőlegest a parabola tengelyére; messe ez MR-t, ill. a tengelyt az S, ill. T pontban. Ekkor az oldalak párhuzamossága és MP=FR miatt, MPSFRA, s így PS=RA=12PT, MS=FA=p2.
Az M pontok mértani helye tehát az adott parabolából a következő módon keletkezik: először minden pontnak a parabola tengelyétől való távolságát felére csökkentjük, azután az így keletkezett görbét p2 távolsággal eltoljuk. Az utóbbi lépés a görbe alakját nem változtatja meg; az A pontot, mely az első lépésnél helyben marad, F-be viszi át. Az első lépésnél viszont a parabolából újabb parabola keletkezik, melynek a csúcsa és tengelye azonos az eredeti parabolával, paramétere pedig negyed-akkora. (L. jelen számunkban a 618. sz. feladatot.)
 

III. megoldás. Az FMPR téglalap átlói egyenlők és felezik egymást, így RN, mint az FPQ középvonala párhuzamos QP-vel, vagyis merőleges a csúcsérintőre és RN=NF (8. ábra), tehát az N pont olyan parabolát ír le, melynek az eredeti parabolával közös a fókusza, direktrixe pedig az eredeti parabola csúcsérintője, tehát paramétere p2.3
 
 
8. ábra
 

Minden egyes N pontból úgy nyerjük a megfelelő M pontot, hogy a csúcsérintőtől való távolságát kétszeresre nyújtjuk. Ezzel ismét parabolát nyerünk, amelynek újra feleződik a paramétere, csúcsa pedig F-be kerül.
 

Megjegyzés: Felhasználtuk, hogy ha egy parabolát a direktrixtől egy irányban kétszeresen megnyújtunk, vagy ha ugyancsak egy irányban a tengelye felé 1/2 arányban összehúzzuk, akkor ismét parabolát kapunk, mindkét esetben kisebb paraméterrel: előbbi esetben az eredeti paraméter fele, utóbbi esetben a negyede lesz az új paraméter. Ez azonban semmikép sem magától értetődő, még csak az összes parabolák hasonlóságából sem következik. Legkönnyebb koordináták segítségével belátni. (Mellesleg az első megoldásban M koordinátáira adódó x=12p(y12+p2)=x1+p2, y=y12 is éppen a II. megoldásban elemien bizonyított összefüggéseket fejezi ki.) A II. és III. megoldásban viszont éppen a koordinátákat akartuk elkerülni, tehát csak akkor mondhatjuk, hogy ez sikerült, ha a föntebb említett tényeket is koordináták és Pythagoras tételének felhasználása nélkül tudjuk bizonyítani. Ez sem ütközik nehézségbe. A III. megoldásra vonatkozóan megmutatjuk, a II. megoldással kapcsolatos bizonyítást ennek alapján az olvasóra bízzuk (l. a 618. feladatot).
Legyen d, A és F egy parabola direktrixe, csúcsa és fókusza; P egy pontja, Q annak vetülete d-n és legyen QP'=2QP (9. ábra).
 
 
9. ábra
 

Segédtételünk értelmében QF szakasz R felezőpontjára PRF=90 és R természetesen a csúcsérintőn van. Ha P' valóban parabolát ír le, akkor ennek csúcsa az F pont kell, hogy legyen. Az ebben d-vel párhuzamosan húzott egyenes messe a PQ egyenest Q'-ben, felezőpontja legyen R'. Ismét segédtételünk értelmében elegendő azt megmutatni, hogy az R'-ben P'R'-re bocsátott merőleges egy a P' pont helyzetétől független F' pontban metszi az AF tengelyt.
Toljuk el R'P'-t önmagával párhuzamosan úgy, hogy R'R-be kerüljön. Ugyanez az eltolás vigye F'-t, P'-t, ill. Q'-t, F'', P'' Q''-be. Mivel F'F''=RR'=p2, független a P' pont helyzetétől, így elegendő azt megmutatni, hogy F'' helyzete is független. Tudjuk, hogy
QQ''=RR'=P''P',amibőlQ''P''=2Q''P.
Mivel
PRF=P''RF''=90,
így
PQ''RRAFésP''Q''RRAF'',
mert megfelelő oldalaik páronként merőlegesek. Így
12=PQ''P''Q''=PQ''Q''RQ''RQ''P''=RAAFAF''RA=AF''AF,
azaz
AF''=12AF;
tehát AF'' és így a vele egyenlő FF' is független a P' ponttól és fele az eredeti parabola megfelelő adatának. P' tehát parabolát ír le, melynek paramétere feleakkora, mint az eredeti paraboláé, és ez volt a bizonyítandó.
2Legyen e egy PR-től különbözd egyenes P-n át. Ennek azon félegyenesének pontjai mely P-ből indulva a direktrix és PR közti hegyes szögtérbe lép, könnyen láthatóan a fókusztól vannak távolabb, mint a direktrixtől, viszont messe az F-ből e-re bocsátott merőleges a direktrixet Q'-ben. Emeljünk Q'-ben a direktrixre merőlegest, messe ez FQ' felezőmerőlegesét, illetőleg e-t a T, ill. U pontban, akkor belátható, hogy T'Q' és U közt van FT=TQ' s így FU<FT+TU=Q'T+TU-Q'U, vagyis U a fókuszhoz van közelebb, mint a direktrixhez, tehát e átmetszi a parabolát.

3Úgy is látható ez, hogy az S pontok az eredeti parabolának az F pontból felére kicsinyített képét alkotják.