A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Az izzólámpa fényerejének mérésére több lehetőség kínálkozik: zsírfoltfotométer, fotocella, fototranzisztor, fotodióda, fotoellenállás stb. A mérésekhez fényelemmel működő, fényképezési célra készített fénymérőt használtunk. Egy ilyen műszernél egyáltalán nem lehetünk biztosak a linearitásban, azaz abban, hogy a megvilágítás arányos a mutató kitérésével. Hogy ezt a hibát kiküszöböljük, úgy végeztük el a mérést, hogy az adott irányban olyan messzire vittük el a fénymérőt az izzólámpától, hogy a mutató mindig egy meghatározott értékre mutasson. A relatív fényerősség a távolság négyzetével arányos. A kísérleti elrendezést úgy állítottuk össze, hogy az izzólámpát lehetett elforgatni, és a fényerősséget mindig ugyanazon egyenes mentén mértük meg. Egy -os izzólámpa irány szerinti karakterisztikáját vettük fel. A lámpát feszültségről kellett üzemeltetni, mert különben nem lehetett elég messze menni a fénymérővel, hogy a mutató egy megfelelő közepes értékre mutasson. A lámpa ennél a feszültségnél -ot fogyasztott. A lámpa hossztengelyének függőlegessel bezárt szögét -ig változtatva a lámpát függőleges tengely körül forgattuk. Itt csak azokat a mérési eredményeket ismertetjük, melyeknél a hossztengely függőleges illetve vízszintes volt. A függőleges tengely körüli, elforgatás szögét -vel jelölve a következő táblázat tünteti fel a mérési eredményeket (az relatív intenzitás adatok a függőleges hossztengelyű lámpára vonatkoznak, az adatok a vízszintesére):
A táblázatban feltüntetett értékek öt mérési pont átlagai. Az egyes mérési pontok között általában 10%-nyi eltéréseket kaptunk. Az 1. ábrán az I1, a 2. ábrán az I2 intenzitáseloszlás polárdiagramját rajzoltuk fel.
1. ábra
2. ábra Első ránézésre láthatjuk, hogy a fényerő és az izzószál mérési irányra merőleges vetületének hossza között monoton összefüggés van. Azonban előfordul az is, hogy hosszú vetületnél kicsi, illetve rövid vetületnél nagy a fényerő. Ennek oka a belső szerelés árnyékolóhatása és a bura tükrözése lehet. Szabó András (Miskolc, 2. sz. Ipari Szakközépiskola, IV. o. t.) |