A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Az áttekinthetőség kedvéért legyen , az út hossza. A három gyerek útjának összege így legalább ‐ több is lehet, ha nem csak előre mozognak ‐ és ha a gyalogszerrel megtett utak összege legalább ‐ ami mindig igaz, ha üres bicikli nem vontatható ‐, akkor van olyan gyerek, aki az útnak legalább az egyharmadán gyalogol, és így neki legalább órára van szüksége a célba jutáshoz. Láttuk a 2289. gyakorlat megoldásában, hogy ennyi idő már elegendő. A fentiek szerint az új feltétel ‐ üres bicikli vontatása ‐ csak úgy teheti lehetővé a felhasznált idő csökkentését, ha a gyalogosan megtett utak összege -nél kevesebb. Ilyenkor vannak az útnak olyan részei, ahol senki sem gyalogol. Vizsgáljuk most az ilyen utazásokat, azaz legyen a gyalogosan megtett utak összege , ahol . Ilyenkor legalább hosszúságú útszakaszon mindhárman biciklizve jutnak át ‐ hívjuk biciklis szakaszoknak az út ilyen részeit. Vizsgáljuk meg, hogy a biciklik és a gyerekek külön-külön legalább mennyi időt töltenek az úton. Bár a feladat csak a gyerekek célba jutását írja elő, nyilván föltehető, hogy a kerékpárok is eljutnak a célba. A biciklis szakaszok minden pontján tehát kerékpáron jutnak át a gyerekek. Mivel csak két bicikli van, ezért egyikük nyergében legalább ketten haladnak át a ponton, ami azt jelenti, hogy ennek a biciklinek üresen visszafelé is át kell haladnia -n. Mivel önállóan nem közlekedhet és itt senki nem gyalogol, a másik biciklinek kell visszafelé vontatnia, és ez most lehetséges is. Miután pedig a biciklik végül célba érnek, a két biciklinek újra át kell jutnia -n, immár előre mozogva.
A biciklis szakaszokon tehát mindkét kerékpár legalább háromszor halad át, kétszer előre, egyszer pedig visszafelé. Tudjuk emellett, hogy a biciklik a gyalogutakon is átjutnak, ezért külön-külön legalább utat tesznek meg. Ehhez pedig legalább órára van szükség. Próbáljuk most megbecsülni a gyerekek által felhasznált idők összegét. Az összesen hosszúságú útból utat gyalog, a fennmaradó utat pedig biciklizve teszik meg a gyerekek. Láttuk ugyanakkor, hogy a biciklis szakaszokon egy biciklistának visszafelé is el kell haladnia ‐ a másik, üres biciklit vontatva ‐ és így ő ezt a szakaszt előre mozogva is kétszer teszi meg. A gyerekek biciklin megtett útjának összege ezért valójában a ,,tiszta'' előre mozgásnál a biciklis szakaszoknak legalább a kétszeresével több, azaz legalább . A gyerekek utazással töltött idejének összege így legalább . Van tehát a három gyerek között olyan, aki ennek az időnek legalább az egyharmadát, órát tölt az úton. A célba jutáshoz szükséges idő így a biciklik miatt legalább óra, a gyerekek miatt pedig legalább óra.
1. ábra Ábrázoljuk a kapott alsó korlátokat az függvényében (1. ábra). Ekkor a lehetséges párok a satírozott tartományban helyezkednek el. A két határoló egyenes meredeksége ellenkező előjelű, a tartomány ,,legmélyebb'' pontja tehát a határoló egyenesek metszéspontja, amelynek abszcisszája a egyenlet megoldásával . A gyerekek célba jutásához így legalább óra szükséges. Ez kevesebb, mint a 2289. gyakorlatban kapott óra, de meg kell mutatnunk, hogy meg is valósítható. A fentiekből kiolvasható, hogy erre úgy kerülhet sor, ha a gyalogosan megtett utak összege . Jelöljük ki az hosszúságú úton a és pontokat úgy, hogy legyen (2.ábra).
2. ábra Induljon az -ból egy gyerek gyalog, a másik kettő pedig biciklivel. A pontban az egyik biciklista szálljon le és gyalogoljon tovább a felé, társa pedig az üres biciklit vontatva forduljon vissza. Mire a -be ér, összesen utat tesz meg, és így a negyedakkora sebességgel kezdettől gyalogló harmadik eddigre út után éppen ideér. Késedelem nélkül felülhet tehát a visszahozott kerékpárra, és mindketten egészen a célig biciklizhetnek. Az is látszik, hogy ekkor a -ben elhagyott gyaloglóval egy időben érnek az út végére, hiszen az elválás után az a még hátralevő utat éppen annyi idő alatt teszi meg, mint biciklit vontató társa a négyszer akkora utat. (A 2. ábrán szaggatott és folytonos szakaszok jelzik a gyalogosan, illetve biciklivel megtett útszakaszokat.) Ilyen körülmények között tehát mindhárman egyszerre érnek célba, az elhasznált idő pedig nyilván óra. A három gyerek tehát óra alatt eljuthat a célba, ennél rövidebb idő alatt viszont nem. Megjegyzések. 1. Látható, hogy nem a fenti az egyetlen olyan útiterv, amely biztosítja, hogy éppen óra alatt érjenek célba a gyerekek. Újabb lehetőségeket kapunk, ha szakaszokra osztjuk az utat és minden egyes szakaszon a fenti módszer szerint szervezzük meg az utazást. 2. Könnyű meggondolni, hogy az üres kerékpár vontatása akkor teszi lehetővé az utazáshoz szükséges idő rövidítését, ha a kerékpáros és a gyalogos sebességének az aránya nagyobb, mint . Ekkor érdemes ugyanis biciklis szakaszt közbeiktatni, hisz ezen még a visszaút árán is gyorsabban jutnak túl, mint gyalogszerrel. 1986. áprilisi szám, 170‐171. old. |