Feladat: 1520. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: -
Füzet: 1975/április, 150 - 152. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Kör (és részhalmaza), mint mértani hely, Parabola, mint mértani hely, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1974/március: 1520. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Az AB húr a kört két részre vágja. Vizsgáljuk először az AB ív fölötti pontjait a körnek.
A tengelyes szimmetria miatt elegendő az AB szakasz f felezőmerőlegese által kettévágott kör egyik részét vizsgálni, pl. amelynek pontjaira AC<CB, s ekkor AC+CF=FB.
Ha C egybeesik az A ponttal, akkor a kívánt tulajdonságú pont az AB szakasz G felezőpontja, ez tehát hozzátartozik a mértani helyhez.

 

 

Jelöljük P-vel az f felezőmerőlegesnek és a körnek metszéspontját, mivel AP=PB, azért P ugyancsak pontja a mértani helynek.
Legyen C most az AP ívnek egy A-tól és P-től különböző pontja. A BC félegyenesre C-ből B-vel ellentétes irányban mérjük fel a CA'=CA távolságot. A'CA háromszög egyenlő szárú és így AA'C=ACB2=APB2=γ2, a C pont helyzetétől függetlenül. Amíg C az AB szakasz γ látókörívén végig fut A-tól P-ig, A' az AB szakasz γ2 látószögű k1 körívén halad A-tól P'-ig, ahol P' a B-nek P-re való tükörképe (k1 és k2 az ábrán beírandó).
Mivel A'F=FB=A'B2, a k1 kör B pontból felére kicsinyített megfelelő köríve lesz a keresett mértani hely egy része. Jelöljük ezt a kört k2-vel. A k2 kör középpontja a PB szakasz felezőpontja, sugara PB2, azaz k2 a PB szakasz fölé írt Thalész-kör.
A keresett mértani hely ennek a Thalész-körnek G és P közé eső azon íve, mely f-nek A-t tartalmazó felére esik. Ha AC>CB, akkor az előzőkhöz hasonlóan az AC félegyenesen C-n túli meghosszabbítására felmérjük CB-t. Most a keresett mértani hely a PA szakasz fölé írt Thalész-körnek G és P közé eső íve, amely az előző k2 körívnek f-re vonatkozó tükörképe.
Jelöljük f-nek a körrel való második metszéspontját Q-val. Legyen C az AQB tetszőleges pontja, akkor AQB=ACB=180-γ és a keresett mértani hely az AB fölé írt 180-γ2 látószögű körív felére kicsinyített megfelelő íve.
Összegezve eredményeinket, a keresett mértani hely az AP, BP, AQ és BQ szakaszok feletti Thalész-körök megfelelő íveiből áll össze.
Könnyű belátni, hogy a kapott mértani hely bármely pontja eleget tesz a feltételnek. Vegyünk fel pl. az AP Thalész-köríven egy tetszőleges F pontot és keressük meg az AB íven a hozzátartozó C pontot. F-et az A-val összekötő egyenes a γ2 látókörből kimetsz egy A' pontot, az AB látókörből egy C pontot. CA'B egyenlő szárú háromszög, melynek C-nél levő külső szöge γ és így
A'C+CF=BC+CF=AF.