A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. I. megoldás. Legyen az és egyenesek metszéspontja , és a kör középpontja . A feltevések szerint rajta van az átmérő fölötti Thalész-körön, továbbá e kör -re merőleges átmérőjének egyik végpontja. Ezért az egyenes felezi az szög mellékszögét, vagy magát az szöget ‐ aszerint, hogy az -nek -t tartalmazó partján vagy az ellenkező parton adódott. Így az és egyenesek egymás tükörképei az tengelyre. a körnek is szimmetriatengelye, ezért az , egyenespárral való , , és metszéspontjai két az -ra tükrös pontpárt alkotnak. A párokat összekötő egyenesek merőlegesek -ra, így egymással párhuzamosak, ezek a trapéz alapjai. Ezzel az állítást bebizonyítottuk. ‐ Az állítást így is kimondhatjuk: és párhuzamosak az egyenessel, ahol az tükörképe -re. Ha az egyenesnek -t nem tartalmazó partján adódik, akkor a csúcspontokat , , , sorrendben összekötve hurkolt szimmetrikus trapézt kapunk.
Meggondolásunk nem alkalmazható arra az esetre, ha az egyenes határozatlan, vagyis ha az -ba esik. Az állítás ekkor is érvényes, mert így egy négyzet, és ez kétféleképpen is tekinthető szimmetrikus trapéznak. Nem kapunk 4 különböző csúcsot, ha vagy az , vagy a egyenes egybeesik -vel, ekkor az állítás tárgytalan.
Deák Jenő (Budapest, Kölcsey F. g. II. o. t.) II. megoldás. Használjuk továbbra is az I. megoldás jelöléseit. Az -nél derékszögű és derékszögű háromszögek további szögei -osak, mert , mint az negyed köríven nyugvó kerületi szögek, ha a szakaszon van, ‐ illetőleg az utolsó szög mint az húrnégyszög külső szöge, a szemben fekvő belső szöggel egyenlő, amennyiben a szakasz meghosszabbításán van. Ezért és egyenlő szárú derékszögű háromszögek, -ből húzott magasságuk vagy egymás meghosszabbítására esik, vagy közös szakaszuk van, ezért és átfogóik párhuzamosak. Így az négyszög húrtrapéz, ennélfogva egyszersmind szimmetrikus is.
Domokos László (Tatabánya, Árpád g. II. o.t.) Surányi László (Budapest, Fazekas M. g. I. o. t.) III. megoldás. Feltevés szerint az egyenlő szárú háromszög -nál derékszögű. Így -t körül -kal elforgatva úgy, hogy a pontba kerüljön, egy -ből induló, -re merőleges húrba, tehát -be megy át. Az egyező irányú és ívek tehát egyenlők. Tükrözzük a kört a fölötti ívek felezőpontján átmenő átmérőre. Ekkor átmegy -be, a ív pedig a -ből induló és -vel egyenlő, de vele ellentétes irányú ívbe, tehát -ba. Így tükörképe , tehát , , , egy szimmetrikus trapéz csúcsai.
Soltész Péter (Budapest, I. István g. II. o. t.) |