Feladat: 701. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Baróti Gy. ,  Corrádi G. ,  Csűrös M. ,  Doskar B. ,  Fejéregyházi Sándor ,  Földes Antónia ,  Gerencsér L. ,  Gönczy J. ,  Harkányi G. ,  Koris K. ,  Kotsis D. ,  Kultsár Sz. ,  Lehel J. ,  Lőrincz Cs. ,  Lukács Lídia ,  Mészáros L. ,  Pusztai D. ,  Pusztai T. ,  Szidarovszky F. ,  Szirai J. 
Füzet: 1962/január, 53 - 54. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Magasságvonal, Húrnégyszögek, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1961/április: 701. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Az ABC=H háromszögre vonatkozóan megszerkesztett körök egyik közös pontja az M magasságpont. A második metszéspontokat jelöljük A2, B2, C2-vel az ábrák szerint. Megmutatjuk, hogy A2, B1, C1, hasonlóan B2, C1, A1 és C2, A1, B1 egy egyenesre esnek, továbbá hogy A2, B2, C2 az M pont vetületei az A1B1C1=T talpponti háromszög oldalegyenesein. Elég ezt szimmetria-okokból pl. A2-re belátni. MA2B1=MA2C1=90, mert A2 az MB1 és MC1 fölé rajzolt Thalész-körök metszéspontja; így B1 és C1 az MA2-re A2-ben emelt merőlegesen van, és ezt mondja állításunk.

 
 
1. ábra
 

Így az MA2, MB2, MC2 húrok egyenlőségéhez azt kell belátnunk, hogy M egyenlő távolságra van T mindhárom oldalegyenesétől. Evégett bebizonyítjuk, hogy az A1M, B1M, C1M magasságegyenesek ‐ ha H hegyesszögű ‐ felezik T-nek megfelelő belső szögét, tompaszögű H esetében pedig két külső és egy belső szögét.
Ha H hegyesszögű (1. ábra), akkor a magasság-talppontok az oldalszakaszokon vannak, és bármelyik két csúcs és a belőlük húzott magasságok talppontjai egy húrnégyszög csúcsai (egy oldal fölötti Thalész-körben). Az ABA1B1 és ACA1C1 húrnégyszögekből az α szög és a szemben fekvő szög külső szögének egyenlőségéből
B1A1C=CAB=α=C1A1B,
és így az ezeket a szögeket 90-ra kipótló MA1B1 és MA1C1 szögek is egyenlők, állításunknak megfelelően. Hasonló okoskodás érvényes a másik két magasságra is.
 
 
2. ábra
 

Ha H tompaszögű (BAC>90, 2. ábra), akkor BCM hegyesszögű háromszög, magasságegyenesei az AM, AB, AC egyenesek, talpponti háromszöge szintén T. Így AM az A1-nél levő belső szöget felezi; BM és CM viszont merőleges a B1-nél, ill. C1-nél levő belső szöget felező AC, ill. AB egyenesre, s így ezek T megfelelő külső szögeit felezik.
Ezzel a bizonyítást befejeztük. Megállapításunkat így is mondhatjuk: M a T-re nézve vagy a beírt, vagy az egyik hozzáírt kör középpontja, a vizsgált húrok pedig ezen körnek a T oldalain levő érintési pontokhoz tartozó sugarak.
 
 Fejéregyházi Sándor (Budapest, I. István Gimn., II. o. t.)