Feladat: 330. matematika gyakorlat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Ágh J. ,  Almási L. ,  Bartha L. ,  Bencsik P. ,  Böröcz Sz. ,  Dániel G. ,  Donauer B. ,  Endrődy Tamás ,  Feledi Mária ,  Gaál T. ,  Gereben Ildikó ,  Glattfelder Gy. ,  Goldperger István ,  Havass M. ,  Holik Katalin ,  Joó I. ,  Kanyó Z. ,  Kecskés Z. ,  Kiss M. ,  Kisvölcsey J. ,  Kolonits F. ,  Komlósi F. ,  Kovács B. ,  Kristóf L. ,  Leibnik P. ,  Losonczy L. ,  Macskásy Enikő ,  Majoros K. ,  Máté L. ,  Meskó A. ,  Pakuts J. ,  Patkó M. ,  Péterfia Gyöngyi ,  Pödör B. ,  Sárközy A. ,  Sikabonyi Gy. ,  Simon L. ,  Szabó G. ,  Szalay Zs. ,  Szántó P. ,  Szatmári G. ,  Szebeni A. ,  Szekér A. ,  Tamás Gy. ,  Tatai Péter ,  Tóth Margit ,  Tóth Zsuzsanna ,  Trón T. ,  Újváry-Menyhárt Zoltán ,  Vannay A. ,  Veress P. 
Füzet: 1956/november, 112 - 114. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Merőleges affinitás, Beírt kör, Hozzáírt körök, Diszkusszió, Háromszögek szerkesztése, Körérintési szerkesztések, Ellipszis, mint kúpszelet, Gyakorlat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1956/február: 330. matematika gyakorlat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. megoldás: Képzeljük a feladatot megoldottnak és rajzoljuk meg az ABC háromszög beírt és a c oldalhoz hozzáírt körét. Lásd az 1. ábrát, amely egyben a betűzést is mutatja.

 
 
1. ábra
 

Ismeretes, hogy a C csúcstól T, ill. Tc érintési pontok s-c, ill. s távolságnyira vannak, hol s a félkerület.
Az adatokból s=d+c2, és s-c (feltéve, hogy d>c) közvetlenül megszerkeszthető.
Már csak ϱ megszerkesztésére van szükségünk.
Ismeretes, hagy a háromszög kétszeres területe
2t=cmc=ϱs,ahonnans:c=mc:ϱ,
és így ϱ negyedik arányosként adódik. (Tehát mindig mc>ϱ.)
A szerkesztés menete tehát: Felveszünk egy C-ből kiinduló félegyenest, amelyre rámérjük a CT=s-c és CTc=s távolságokat. CT-re T-ben emelt merőlegesre rámérjük a megszerkesztett ϱ=TO szakaszt. A Tc-ben CT-re emelt merőleges, és a CO egyenes metszéspontja Oc. Megrajzolva O és Oc körül az érintő köröket, e két kör másik közös külső érintője lesz a CA oldal hordozója, és egyik belső érintője a BA oldal hordozója. (A másik belső érintő a CO tengelyre szimmetrikus megoldáshoz vezet.)
A megoldhatóság feltétele (d>c-n kívül), hogy a megszerkesztett két érintő-kör ne messe egymást két különböző pontban, mert utóbbi esetben nincs közös belső érintő. Ha a két kör érintkezik, akkor egyenlő szárú háromszöghöz jutunk (a=b).
 

Goldperger István (Balassagyarmat, Balassa g. I. o. t.)
 

II. megoldás: A hozzáírt kör felhasználása nélkül is célhoz érünk, ha a CTO derékszögű háromszög megszerkesztése után a beírt körhöz megszerkesztjük a C-ből másik érintőt, azután C körül mc sugárral kört rajzolunk (mint láttuk mc>ϱ). A két kör bármelyik közös külső érintője metszi ki a C száraiból az A és B csúcspontokat (1. ábra).
A megoldhatóság feltétele, hogy mc<CO+ϱ, vagyis
(mc-ϱ)2<CO2=(s-c)2+ϱ2.(1)

De
ϱ=mcc2s=mccd+c,s-c=a+b+c2-c=d-c2,
mely értékeket (1)-be helyettesítve, nyerjük, hogy
mc2<(d-c)2(d+c)4(d-c)=d2-c24,azazmc<d2-c22.

Endrődy Tamás (Bp., III., Árpád g. I. o. t.)
 

III. megoldás: Induljunk ki az AB=c szakaszból. Mivel a+b=d, azért a C pontok mértani helye egy olyan ellipszis, amelynek fél nagytengelye OP= =OQ=d2, és a fél kistengelye
OR=OS=(d2)2-(c2)2=d2-c22.

Másrészt a C pontok mértani helye egy AB-vel párhuzamos e egyenes mc távolságban (2. ábra).
 
 
2. ábra
 

Ezen e egyenes metszi ki az ellipszisből a keresett C pontot. Egyenes és ellipszis metszéspontjának megszerkesztése legegyszerűbben úgy történik, hogy az egyenest átvisszük egy, az ellipszissel affin-rokonságban levő körrendszerbe, a körrendszerben megszerkesztett metszéspontokat azután visszavisszük az ellipszisrendszerbe.
Jelen esetben a legcélszerűbb a kistengely fölé rajzolt k' kört tekinteni az ellipszis affin megfelelőjének. Ez esetben ugyanis a kistengely hordozója az affinitás x tengelye, az affinitás iránya erre merőleges, a nagytengely P végpontjának megfelelője a körön P', és így az e-nek affin megfelelője e' egybeesik e-vel. Az e' metszi a k' kört C'-ben, az ebben húzott t' érintő metszi a p' érintőt T'-ben, és az x tengely X-ben. T' megfelelője az ellipszis rendszerben, a p-n fekvő T. A TX egyenes metszi ki e-ből a keresett C pontot.
 

Tatai Péter (Bp., XIV., I. István g. I. o. t.)