Feladat: F.2254 Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: nehéz
Füzet: 1980/november, 126. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Két pont távolsága, szakasz hosszúsága, Mértani helyek, Feladat, Vektorok
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1980/április: F.2254

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

A kenguru (x, y) pontból (x+1, y-1) pontba való ugrását nevezzük kis ugrásnak, a másikat nagy ugrásnak.
Az x5, y0 negyedsík (a továbbiakban S) tetszőleges pontjából a kenguru akármilyen messze eljuthat az origótól, például olymódon, hogy egy nagy ugrás után hat kicsit ugrik. Ezek eredője ugyanis egy (x, y) pontból (x, y+2) pontba való ugrás, és az ugrások során nem kerül ki az első negyedsíkból, tehát ez a sorozat tetszőlegesen sokszor ismételhető.

 
 

Vizsgáljuk meg, az első síknegyednek melyek azok a pontjai, amelyekből a kenguru nem juthat el az S negyedsíkba. Mivel az első síknegyed S-en kívüli pontjaiból a kenguru nem tud nagyot ugrani, csak kis ugrások segítségével kerülhet S-be. Fordítsuk meg a kenguru útját! Az S negyedsíkot eltolva rendre a (-1, 1), 2(-1, 1), ..., 5(-1, 1) vektorokkal, megkapjuk mindazon pontok mértani helyét, melyekből a kenguru eljuthat S-be.
Állítjuk, hogy az első síknegyedből kimaradó lépcsős alakzat adja a feladat megoldását. Azt, hogy egy ebbe nem eső pontból a kenguru tetszőlegesen messze eljuthat az origóból, éppen most láttuk be. Másrészt a "lépcső'' pontjaiból a kenguru nagyot ugrani nem tud (mert akkor kikerülne az első síknegyedből), ha pedig kicsit ugrik, továbbra is a lépcső egy pontjába jut. Ezzel a feladat kérdését megválaszoltuk. Könnyen látható, hogy a "lépcső'' pontjait az x0, y0, [x]+[y]4 egyenlőtlenségrendszer határozza meg.