Feladat: F.2150 Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Bartke I. ,  Bencze I. ,  Bene Gy. ,  Benkó B. ,  Blázsik Z. ,  Bodócs P. ,  Csikós B. ,  Czifra A. ,  Erdélyi T. ,  Fegyverneki S. ,  Gát Gy. ,  Hajnal P. ,  Hidas P. ,  Horváth A. ,  Illés D. ,  Kádár Zsuzsanna ,  Kiss 352 Gy. ,  Kókai L. ,  Kovács 683 Z. ,  Körösi G. ,  Lengvárszky Z. ,  Ludvai Katalin ,  Lukács 258 Erzsébet ,  Müller Sz. ,  Ódor T. ,  Oláh K. ,  Pátkai Andrea ,  Petre P. ,  Pintér 395 F. ,  Pirkó J. ,  Pósafalvi A. ,  Pyber L. ,  Ráth Gy. ,  Sali A. ,  Seres I. ,  Soós Marianna ,  Szodfridt G. ,  Takács 405 Gabriella ,  Varga J. ,  Varga Lívia ,  Zakar L. 
Füzet: 1978/november, 127 - 128. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Térbeli ponthalmazok távolsága, Szabályos testek, Térgeometriai számítások trigonometria nélkül, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1978/április: F.2150

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Tartsuk függőlegesen az oktaéder egyik tengelyét, és jelöljük a rajta levő csúcsok közül az alsót A-val, a felsőt F-fel, a többi csúcsot pedig rendre B, C, D, E-vel. Hagyjuk el a BE élre támaszkodó lapokat, és mozgassuk el a megmaradt lapokat az élek mentén, ahogy a modell engedi. Mozgatás közben tartsuk meg a csúcsok jelölését és az AF szakasz függőleges helyzetét. Így a B, C, D, E csúcsok az A, F pontoktól egyenlő távolságra maradnak, tehát mindig benne vannak az AF szakasz S felező merőleges síkjában. Nem jelent emiatt a mozgásra vonatkozó megszorítást az sem, ha feltesszük, hogy S nem változtatja a helyét, sőt azt is feltehetjük, hogy a CD él is mozdulatlan marad. Ekkor az A, F pontok a CD szakasz felező merőleges síkjában levő, 3/2 sugarú k körön lesznek, a B, E pontok pedig a C, illetve D középpontú, S-beli, egységnyi sugarú k1, k2 körökön (egységnek az élek hosszát, vagyis a decimétert választjuk. Mindhárom kör átmegy az S-ben a CD élre támaszkodó két szabályos háromszög harmadik csúcsán, G-n és H-n.

 
 

Ha k-n az A, F pontokat G felé mozgatjuk el, a B, E pontok távolodnak G-től, hiszen az AB, BE, FE, EA élek hossza változatlan. Mivel közben BEBF+FE=2, a B, E pontok maximális távolsága 2. Ekkor F és A azonos a G ponttal, az oktaéder lapjai belesimulnak S-be. Ellenkező irányban mozgatva az A, F pontokat, a B, E pontok közelednek egymáshoz és G-hez, míg végül egybe nem esnek vele. Ha d tetszőleges szám, amelyre
0d2(1)
teljesül, húzzunk S-ben párhuzamosokat a GH egyenestől d/2 távolságra, ezek CD-nek a G felőli oldalán messék a k1, k2 köröket rendre a B, E pontokban. Ekkor BG1BH, tehát a B körüli egységsugarú gömb metszi k-t két pontban, legyen ez A és F. Így a mi hálózatunk pontjait kaptuk, tehát a B, E pontok távolsága tetszőleges, (1)-nek eleget tevő d szám lehet.
 

Megjegyzés. Jelöljük CD felezőpontját K-val, a BCD szöget γ-val, a GKF szöget φ-vel. Ekkor
BF2=34sin2φ+(cosγ-12)2+(sinγ-32cosφ)2=1,
tehát
cosφ=1-cosγ3sinγ.
Ha tehát G-ből indulva B állandó szögsebességgel forog C körül, F ugyan nem állandó szögsebességgel halad k-n, de helyzete γ folytonos függvénye. Ez a folytonosság biztosítja matematikailag a szóban forgó mozgatás fizikai létezését. Ennek megmutatását azért nem tekintjük a megoldás részének, mert a feladatban a mozgatásnak csak a geometriában szokásos, szemléletes képét használtuk.