A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. I. megoldás. Megmutatjuk, hogy az analóg feladat két kör esetén is megoldható: ha adott két érintkező kör, és , és érintkezési pontjuk , akkor megszerkeszthetünk egy olyan egyenest, amelyik átmegy középpontján, . Felhasználjuk, hogy és centrálisan hasonló helyzetűek -re mint középpontra vonatkozóan. Olyan segédegyenesből indulunk ki, amely -et és -t az egymástól különböző , , , pontokban metszi, ebben a sorrendben. Messe a , egyenes -t az , ill. pontban. Ezek megválasztása folytán egymástól különbözők és az húr az húr megfelelője, tehát párhuzamosak. Így pedig az négyszög húrtrapéz -ben, szárainak és átlóinak metszéspontját összekötve -nek -re merőleges átmárőegyenesét kapjuk (1. ábra). 1. ábra Egy, az -sel nem párhuzamos -ből kiindulva az új átmérőegyenes metszi az előbbit a keresett -ben. (Célszerű -t is pl. -en át fölvenni, így a megismétlésben ismét felhasználható.) Az olvasóra hagyjuk annak átgondolását, hogy a felhasznált húrtrapéz szárai az -nek csak különleges megválasztása esetében adódnának párhuzamosnak, ennélfogva általában létrejön.
Prőhle Tamás (Budapest, Fazekas M. Gyak. Gimn., IV. o. t.) | II. megoldás. Legyen a három kör , , , és és érintkezési pontja , és -é , és -é . Ezek különböző pontok, mert kettő egybeesése esetén a harmadik körpár is ugyanott érintené egymást, ekkor pedig legalább egyik kör belülről érintene egy másikat. Ugyanezért az sem lehet, hogy a 3 érintkezési pont egy egyenesen legyen, eszerint a pontok egy háromszög csúcsai. Legyen keresett középpontja , az előbbiek szerint ezek egyike sincs rajta két érintési pont összekötő egyenesén és a 3 középpont háromszöget alkot. Messe -et a egyenes -ben, pedig -ben (2. ábra). 2. ábra Belátjuk, hogy a -nek átmérője. Ugyanis a és egyenlő szárú háromszögekben az alapok közös végpontjánál levő egy-egy szög egymás csúcsszöge, ezért a két háromszög hasonló és csúcsaikat a mondott felsorolás rendjében feleltetve meg egymásnak, körüljárásuk egyező irányú. És mivel a megfelelő csúcs-párok összekötő egyenese átmegy -n, azért a két háromszög centrálisan hasonló helyzetű is -re mint középpontra nézve. Ezért . Hasonlóan és a centrumra nézve középpontosan hasonló helyzetű háromszögek, ezért . Ámde , és egy egyenes pontjai, ezért az , sugarak egymás meghosszabbításába esnek, a -nek valóban átmérője, éspedig párhuzamos az egyenessel. Ugyanígy kapjuk -nek az -mal párhuzamosan haladó átmérőjét. És mivel és centrálisan hasonló helyzetűek -ra mint középpontra, azért -nek -beli megfelelője -nek újabb, -től különböző átmérőjét adja és a két átmérő metszéspontja . mondott megfelelője , -ét pedig metszi ki ‐ legyen ez ‐, s ekkor az átmérő . Összefoglalva: kijelölése céljára a következő 6 egyenest rajzoltuk meg (az egyenes jele után zárójelben adjuk meg az általa meghatározott pontokat): , , , , , . A további két középpont a következő 3 egyenes megrajzolásával adódik: , , , valamint a -ből). Ezzel az állítást bebizonyítottuk.
Szokoli István (Miskolc, I. sz. Ipari Szakközépisk., IV. o. t.) |
Hima Tamás (Budapest, Veres Pálné Gimn., I. o. t.) | Megjegyzések. 1. Az egyenes átmérő voltának bizonyítása nem korlátozódva a csak külső érintkezések esetére ‐ az 1950. évi Kürschák-verseny 2. feladata volt. 2. A fenti bizonyítás a gimnáziumi I. osztályos tananyag ismeretében is elmondható (hasonlóság és hasonló helyzet nélkül: az szög egyenlő az háromszög szögeinek összegével stb.).
Szabados György (Veszprém, Lovassy L. Gimn., I. o. t.) |
L. Hajós György‐Neukomm Gyula‐Surányi János: Matematikai versenytételek, II. rész, 2. bővített kiadás, Budapest, Tankönyvkiadó, 1965., 99. oldal. |